DEDEKTİF KURUNTUSU

240 Çocuk-11

Kitabın adı: Dedektif Kuruntusu

Yazan: Esra Avgören

Yayınevi: Genç Damla

Yayın yeri ve yılı: İstanbul/2019

Sayfa sayısı: 96

Yaş aralığı: 8+

İşlenen konular: Dayanışma, araştırma, meraklı olma…

Kahramanlarımız Fatma Yıldırtan 10 yaşında, Ali Bozkurt 10 yaşında ve Cengiz Yıldırtan 15 yaşında. Fatma, sınıfın belalısı, Ali, ayaklı kütüphane ve okulun en çalışkan öğrencisi, Cengiz, okulun basketbol takımının kaptanı ve okulun en popüler öğrencisi.

Fatma, Ali’nin evini aramaktadır. Ancak akşam olmak üzeredir çok yorulmuş ve Ali’nin evini hâlâ bulamamıştır. Bu durum Fatma’yı çok sinirlendirir. Tam vazgeçecekken gözü karşı kaldırımdaki bir çocuğa takılır. Bu çocuk Ali’dir. Fatma, Ali’ye doğru koşar. Fatma’yı gören Ali, Fatma’dan kaçmaya çalışır ama nafile Fatma daha hızlı koşar ve Ali’yi yakalar. Şimdi merak ediyorsunuz değil mi? Acaba Fatma, Ali’yi niçin kovaladı? Biraz sabredin işte ben de tam oraya geldim. Mesele 8/B’deki Berna’nın tablosu. Eeee! Ne olmuş Berna’nın tablosuna. Ne mi olmuş? Berna’nın önce il sonra ülke çapında birinci olan tablosunu kim olduğu belli olmayan biri mahvetmiş. İşte mesele bu. Fatma, Ali’den Berna’nın tablosunu karalayan kişiyi bulmak için yardım istiyor. Ali, önce bu işe pek sıcak bakmaz ancak Fatma onun zayıf noktasını bilir. Ali, Gülten diye bir kızdan hoşlanmaktadır. Eğer Fatma’ya yardım ederse…

Ali, Fatma’ya yardım etmeye karar verir. İki dedektif önce okul müdürü Ersin Bey’den bu işi çözmeleri için izin alırlar. Ardından tabloyu incelemek için atölyeye giderler. Tablonun kenarında bir parmak izi vardır. Ali, parmak izinin fotoğrafını çeker. Fatma, bunu anlamaz. Ali, Fatma’ya insanların parmak izlerinin birbirinden farklı olduğunu dolayısıyla bu işi yapan kişini parmak izinden bulabileceklerini söyler. Siz bunu biliyorsunuz değil mi sevgili çocuklar? Dünyada yaklaşık sekiz milyar insan yaşıyor ve parmak izleri birbirine benzemiyor. Neyse kaldığımız yerden devam edelim. Fatma ve Ali’nin sınıflarında 16 öğrenci vardır. Ali, onların parmak izlerini sınıf içi faaliyet olarak öğretmenine anlatır ve hiçbir sorun yaşamadan bütün öğrencilerin parmak izlerini alır. Bu sırada okulda olan Serdar’ın da parmak izini gönlü kalmasın diye alır. Serdar da kim diyeceksiniz. Serdar, Berna’nın kardeşi. Sanırım meseleyi ben yazıyı bitirmeden çözdünüz. Berna’nın tablosunu karalayanı bildiniz? İki meraklı dedektif de olayı çözer. Tabloyu karalayan Serdar’dır. Ablasını kıskandığı onun için tablosunu karalamıştır.

Bu meseleyi halleden Ali’nin aklında bir şey vardır. Onun ne olduğunu artık ben söylemeyeyim. Merak ediyorsanız “Dedektif Kuruntusu” sizleri bekliyor. İyi okumalar.

Sayfayı Paylaş