Hiç Hata Yapmayan Kız

Yazar ve Çizer : Mark Pett, Gary Rubinstein.
Resimleyen: Mark Pett.
Sayfa Sayısı: 32
Yaş Aralığı: 4+
Yayınevi/Yılı: Binbir Çiçek Kitaplar/2017.
İşlenen Konular: Mükemmeliyetçi çocukların hayata bakışı, mükemmeliyetçiliğin dezavantajları ve doğallığın avantajları.

Mükemmeliyetçilik, çocuk veya yetişkin her yaştan bireyin, belki 20 yıl öncesine kadar adı konmamış, fakat her dönemde toplumun ciddi kesimini psikolojik olarak yormuş olan sosyal bir rahatsızlığı, aslında bir nevi karakter özelliğidir. Mükemmel olmaya çalışan ve etrafındakileri de öyle olması için kontrol eden insanlar, belki biraz da sosyal medyanın da bu yönde seyreden etkisiyle, hayatı hem kendileri hem de sevdikleri için zorlaştırırlar. “Ya hep, ya hiç!” mantığıyla hareket etmeye çalışan ve aslında sırf uçlarda gezinen bu anlayış sebebiyle, tam tersini umarken, kayda değer bir başarıya imza atamayan kişiler olarak yıpratıcı bir yaşam biçimini benimserler. Yönetmesi zor hisleriyle tatminsiz, süreç değil sonuç odaklı oluşlarıyla çoğunlukla mutsuzdurlar. Dışarıdan bakıldığında ise gerçekte oldukları kişiden çok farklı bir imaj sahibi olarak görünürler. Mükemmel!..
İşte Betül de bu anlattıklarımızın özeti bir hayat yaşıyordu. Asla hata yapmayan, her işini mükemmel derecede başarıyla tamamlayan, örnek kız… Mahallesinde çoğu kimsenin adını değil, lakabını bildiği, “Hiç Hata Yapmayan Kız”… Sabahları tam zamanında uyanan, etrafı kirletmeyen, kibarlıkta başı çeken, ödevlerini asla geciktirmeyen ve yetenek yarışmalarının gözdesi… O kadar hatasızdır ki Betül, bunun olasılığına dahi katlanamadığı için, arkadaşlarıyla buz patenine bile gitmez. Yanlış yapmaktansa, o şeyi hiç yapmamayı tercih eder.
Bir de Betül’ün küçük kardeşi Kaan’a bakalım. Pastel boyaları yiyen, ayaklarıyla piyano çalan, konserve fasulyeyle resim yapan, çok hata yapan Kaan… Hatalarıyla mutlu, etrafına neşe saçan, hayatını kusurlarıyla, yani tam anlamıyla “doğal” olarak yaşayan küçük kardeş…
Günün birinde aniden, neredeyse bir hata yapacak olmasıyla, Betül’ün düzeninin tüm dengeleri alt üst olur. Bu stres ve baskıyla, tek düşündüğü şey, yapmak üzere olduğu hatadır. Tüm iç sıkıntıları, yetenek yarışmasında, seyircilerin önünde ilk hatasını yapmasına sebep olur. Peki, Betül şimdi ne yapacak, nasıl tepki verecektir? Hatasız bir yaşamın, bir tek yanlışı dahi kaldırmaya gücü var mıdır?
Bunları öğrenmek için kitabı okumanız gerekecek. Ve emin olun, verdiğiniz her kuruşa değecek. Belki de -hatta kesinlikle- yalnızca çocuğunuzda değil, bir ebeveyn olarak sizde de pozitif yansımaları olacaktır.
Keyifle okuyunuz…

Sayfayı Paylaş