Çocuklar İçin Küçük Sözlük

Asansör:

İnsanları ve eşyaları bir binanın aşağı katlarından yukarı katlarına çıkarıp indiren araçlara denir. İlk icat edildiklerinde insan gücüyle çalışan asansörler daha sonraları diğer bazı motor güçleriyle çalıştırılsa da günümüzde elektrikle çalışan asansörler daha çok geliştirilmiştir.

Harita:

Haritalar, yeryüzünün tamamının ya da bir bölümünün kuşbakışı/yukarıdan bakış görüntüsünün belirli bir ölçek dâhilinde küçültülerek kâğıt üzerine çizilmesiyle oluşturulur. Harita okumayı bilmek, haritaların ne anlatmak istediğini çözmek belli alanlarda çok önemlidir. Harita okumayı bilen bir kişi, dünya genelinde tüm ülkelerin, şehirlerin, dağ, akarsu ve ova gibi yeryüzü şekillerinin nerede olduğunu görebilir.

Ahtapot:

Bir mürekkep balığı türü olan ahtapotlar, sekiz kollu, kısa ve yuvarlak vücutlu türleri olan bir cins deniz hayvanıdır. Kollarının alt bölümlerinde sırayla dizili olarak vantuz isminde yuvarlak kısımlar vardır. Bu yuvarlaklar ahtapotun yapışmasına ve avını yakalamasına yaramaktadır. Kollarından bir tanesi koptuğu veya koparıldığı zaman bu kollar tekrar kendini tamamlarlar.

Hayvanat Bahçesi:

Hayvanat bahçesi, yabani ve evcil hayvanların insanlara gösterilmesi için düzenlenmiş park tipinde yerlere denir. Dünyanın birçok yerinde hayvanat bahçeleri, eğlence ve dinlenme yerleridir. Birçok hayvanat bahçelerinde çocukların oynayabileceği ve besleyebileceği, küçük ehli hayvanların bulunduğu çocuk kısımları da vardır.

 

Sayfayı Paylaş