EYLÜL DUYGULARI

Sevgili çocuklar;
Eylül kelimesi size neleri hatırlatıyor? Siz düşünürken ben aynı soruyu kendime soruyor ve cevap veriyorum. Eylül dendiğinde aklıma öncelikle iki şey gelir: Sonbahar mevsiminin başlaması ve okulların yeni öğretim yılına girmesi.
Yaz mevsimi, bizi rehavete sokan sıcaklığıyla ve bütün güzelliğiyle vedaya hazırlanıyor. Her şeyin bir ömrünün olduğu gibi mevsimlerin de ömrü vardır.  Rabbimiz, yarattığı her varlığa bir ömür belirlemiş.
Ömrümüzde birçok dönemler yaşıyoruz. Yaşadığımız bu zaman dilimlerine isimler koymuşuz. Süre olarak kısadan uzuna doğru sıralayacak olursak; salise, saniye, dakika, saat, gün, hafta, ay, mevsim, yıl. Hepsinin bir ömrü vardır.
Eylül ayının gelmesiyle birlikte sonbahar mevsimine girmiş bulunuyoruz. Diğer mevsimlerin olduğu gibi sonbaharın da kendine ait güzellikleri var. Güzel yurdumuzda bütün mevsimler belirleyici özellikleriyle ve güzellikleriyle yaşanmaktadır. Yıllar önce yazdığım bir şiirde mevsimler hakkında şunları söylemiştim.
Ortalık şenlenir bahar gelince
Çiçekler yağmurla yıkar yüzünü
Çözülür dağların beyaz saçları
Kuş sesleri doldurur her bir yanı.

Ülkemde ne güzeldir yaz mevsimi
Deniz, orman, ova; dağ, bahçe, yayla
Hangisini istersen gez gönlünce
Tatile doyum olmaz yaz gelince.

Sonbaharın tadı daha başkadır
Yerde altın renkli sarı yapraklar
Sonraki mevsimden haber getirir
Yağmur yağar serin eser rüzgârlar.

Kış gelince lapa lapa kar yağar
Beyaz örtüler serilir her yere
Çocuklar sevinir, kartopu oynar
Evler sıcak olur, tüter dumanlar.
Sevgili çocuklar,
Yeni öğretim yılı başlıyor. Okullar size, siz okullarınıza kavuşacaksınız. Bu yıl bir üst sınıftasınız artık. Derslerinize daha çok çalışmanız gerekiyor. Yeni öğretim yılınızı kutlar, başarınızın devamını dilerim. Allah yardımcınız olsun.

Sayfayı Paylaş