ÖMER HALİSDEMİR’İN ÇOCUKLUĞU

15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe teşebbüsünde yüzlerce şehit verdik. Şehit Ömer Halisdemir bu şehitlerin adeta sembolü oldu. Gazilerin gıpta ettiği önde gelen şehitlerden biriydi o.
Niğde’nin Bor ilçesinin Çukurkuyu Beldesi’ndendi Ömer Halisdemir.
Çukurkuyu bozkırdı. Ovası, ağacı çok yoktu. Ama gene de kendine has güzellikleri vardı.
Bazen iğdeler, dağ kavakları, kara söğütler kendini gösterirdi Çukurkuyu kırlarında. Bazen dağ erikleri, ahlatlar, alıçlar görülürdü. Güzelliği dillere destan Niğde elmasının bir kısmı burada yetişiyordu.
Çayırlar bazı yerlerinde genişçe yer kaplıyordu. Burada sığırlar, koyunlar otluyordu.
Kır çiçekleri, kendilerine has güzellikler ortaya koyuyorlardı. Sade, derin, içli güzellikleri vardı bu kır çiçeklerinin. Yavşanların ve kekiklerin kokusu ne kadar güzeldi. İnsanı tâ ciğerinden sarardı kokuları. Üzerlik otu da en çok görünen otlardan biriydi.
İşte böylesine tabiî ve sade bir çevrede doğdu Ömer Halisdemir. Doğum tarihi 4 Mart 1974’tü.
Her çocuk gibi küçükken çocuk oyunları oynadı Ömer. Çelik-çomak, saklambaç, kör ebe, uzuneşek bu oyunların bazılarıydı. Bazen de güreş tutuyordu çocuklar. Koşu yarışı da yapıyorlardı.
Derken diğer çocuklarla beraber okula gitti Ömer. Okuldan artan zamanlarında koyun-kuzu otlatıyordu. Bozkırın boz sinesinde beyaz beyaz kuzular ne tatlı bir nakış görüntüsü veriyordu.
Çocukluk ve öğrencilik yılları çok zor geçti Ömer’in. Sabah erken okula gider, okul sonrası babasına yardım ederdi. Hafta sonu tatillerinde de böyleydi.
Güttüğü ak kuzularla Ömer’in ak gönlü nasıl da örtüşüyordu. Birbirlerinde yankılanıyorlardı kuzuların aklığıyla, Ömer’in gönlünün aklığı.
Çukurkuyu kırlarında bazen bir kaval sesi gelir. Âdeta inleyerek göğe yükselir.
Bazen bir saz sesi gelir. Sazın telleriyle yörenin insanının gönül telleri beraber inler. Birbirlerine karışıp onlar da göğe yükselip giderler.
Derken eğitimi başladı Ömer’in. Okul yıllarında tek isteği bir an önce okuyup bir devlet memuru olmaktı. Çünkü şartlar geçim için böyle bir yol tutmaya zorluyordu onu. Meslek sahibi olup sadece kendisini kurtarmak değil, ailesine, kardeşlerine de destek olmak istiyordu.
Bir astsubay okuluna gitti Ömer. Okulu bitirdi. Orduda görev aldı.
Bu ara evlenmişti. Çocukları olmuştu Ömer’in.
15 Temmuz darbesinde en öndeki kahramanlar arasında yerini almıştı Ömer.
Bir cilvedir ki darbede öldürdüğü baş hainlerden Semih Terzi ile mesai arkadaşlığı yapmıştı. Hem de yurt dışında, Afganistan’da.
Ömer’in hain Semih Terzi’yi öldürmesi hadiseleri tersine çevirmişti. Hain Semih’in öldürülmesiyle ihtilalci hainler darbeyi başaramadılar. Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerde mühim kayıplar verdi darbeciler.
Ömer Halisdemir darbede şehit olmuştu. Onun gibi yüzlerce şehit, binlerce gazi vardı.
Asırlardan beri olduğu gibi bunda da şehitler verdik. Ama vatanımızı hainlere kaptırmadık.
Ömer Çukurkuyu Kabristanlığı’nda, bembeyaz mermerden yapılmış mezarında yatıyor.
Kendisi gibi inanmışlarla ve şehitlerle cennette bir araya geleceği günü bekliyor.

Sayfayı Paylaş