KAYIP ORUÇ BALIĞI

Yazar/ Çizer: Zeynep Sevde Paksu
Çevirmen: Mert Tugen
Sayfa Sayısı: 32
Yaş Aralığı: 4-10
Yayınevi/Yılı: Taze Kitap/2015 İşlenen Konular: Oruç Bilinci, Ramazan Ayının Özellikleri

Oruç tutmanın yalnızca ağız ve midelerimizi değil, tüm azalarımızı ve en başta ruhumuzu ilgilendiren, derin bir mesele olduğunu çocuk ruhlu/dilli bir yazarımızdan dinliyoruz bu kitapta. Çizimleriyle göz dolduran, içeriğiyle gönül doyuran bir eser… Minik kalpler Ramazan ayıyla hoş bir tanışma evresi geçirirken, ebeveynler de ciddi bir “Oruç nasıl tutulmalıdır?” sorgulaması yaşayacaktır.

Gökyüzünde 11 Ay’ın Sultanı ile karşılaşan küçük bir yıldızın, oruç tutmayı balık tutmaya benzetmesiyle başlayan sürükleyici macerası bizi çağırıyor. Diğer 3 yıldız arkadaşını da ikna ederek, dünyaya inip oruç balığı tutmaya niyetleniyor. Karşılaştıkları ilk oruç balıkçısıysa minik bir çocuk… Oruç balığını kaybetmiş, çünkü kardeşine bağırmış. Acaba 4 minik yıldız ve küçük dünyalı arkadaşları, hayallerindeki koskocaman oruç balıklarını tutabilecekler mi? Hayalperest yıldızlarımız, uçan balıklarına atlayıp, Ay’ın etrafında tur atabilecekler mi?

Ramazan’a dair tüm kavramları, çocuklar tarafından net olarak anlaşılabilecek somutlukta, adeta ince ince işliyor yazar. Kurgusu sıradan hikâyelerdeki bilindik ögelerle değil, olabilecek en fantastik haliyle sunuluyor. Eminim, çocuklar hikâyede geçen esprilere gülerken, yetişkinler de onlara katılacaktır. Öylesine sevimli ve ‘Keşke hiç bitmese…’ diyeceğiniz kitaplardan… Kendi kültürel ögelerimizi, bizden bir yazarın kaleminden okumak, harikulade bir duygu…

Ramazan ayının diğer aylara nazaran özel bir zaman dilimi, oruç tutmanın da en kolay kısmının aç kalmak olduğunu şahane bir masal atmosferinde dinleyecektir çocuklar. Büyük ihtimalle bu kitabı beraberce okuduktan sonra sizinle birlikte bir oruç balığı da onlar tutmak isteyeceklerdir. Ramazan ayını hatırlatan yardımseverlik, paylaşmak ve iyilik etmede yarışmak gibi pek çok alt manayı da beraberinde hissedeceklerine emin olabilirsiniz.

Kitabı tek başına da satın alabilirsiniz, Hayal Kumanyası olarak da. Kumanya dört çalışmadan oluşuyor; oyun önerileri ve tavsiyelerde bulunan Ramazan Ajandası, Ramazan’a özgü mini yemek tarifleri, oyuncak ve origami yapımı gibi faaliyetlerin olduğu Ramazan Atölyesi, Kayıp Oruç Balığı kitabı ve farklı tasarımıyla çocuk diline uyarlanan dualardan oluşan Hayal İmsakiyesi…

Dolu dolu bir Sultan Ay’ı geçirmek ve evlatlarınızın bilinçaltında huzurla anabilecekleri Ramazanlar bırakabilmek için…

Sayfayı Paylaş