CAMGÖZ VE ARKADAŞLARI SOKAK İFTARLARINDA

Sevgili çocuk dostlarım;

Size Mardin’den son kez yazıyorum. Aslında sizlere tanıtmaya çalıştığımdan çok daha fazlası var Mardin’de ama bence benim anlattıklarımı ve diğer kalanları sizler de gezin görün. Selim hep “Ülkemizi görüp, insanlarını tanıdıkça daha çok sever ve sahip çıkarız.” der.

Çocuklar, Hafize Teyze bugün sokak iftarı verecek. Bununla ilgili, iş bölümü yaptık. Selim masa sandalye, mutfak gereçleri ve sofra takımlarını kiralamak için çıktı. Hafize Teyze Ali’yle birlikte yemek alışverişi için çarşıya gitti. Rüzgâr’a binerken “Çok güzel olacak. Şahane yemekler yapacağım.” diye kendi kendine gülümsüyordu. Bu Hafize Teyze, yardım ya da hizmet söz konusu oldu mu değişik bir hal alıyor sanki. Yaşlı olmasına rağmen, ona dünyaları bağışlamışsın gibi hiç yorulmadan saatlerce çalışabiliyor.

Uzun Kulak’la ben, Ömer ve Zeliş’le birlikte, komşu sokaklardan da insanları iftara davet ediyoruz. Kapıları tek tek çalıp akşam iftara çağırınca, insanların yüzlerindeki gülümseme görmeye değerdi. Davet ettiğimiz herkes teşekkür edip geleceklerini söyleyince, biz de çok mutlu oluyorduk. Bazı evlerden de çocuklar “Anne ben de onlarla gideyim mi?” diye ısrar edince anneleri karşı duramadı ve biz sayıları giderek artan bir davet grubuyla kapıları çalmaya devam ettik. İşimiz bittiğinde yirmi kişiden fazlaydık. Çocuklar bizi o kadar sevmişlerdi ki, sonrasında da uzunca bir süre yanımızdan ayrılmadılar. Hatta bazıları akşama kadar kalıp, sofraların kurulmasına yardım ettiler.

Hafize Teyzeler döndüğünde, Rüzgâr ağzına kadar yemeklik malzeme, beş tepsi baklava ve meyve ile doluydu. Sokağın çocuklarıyla birlikte hepsi bahçeye taşınırken, bizimle gezen çocukların anneleri de geldi. Yemekleri yaparken Hafize Teyze’ye yardım etmek istiyorlardı.

O gün bir taraftan yemekler yapılırken bir taraftan da sokağa uzun sofralar kurduk. Hep birlikte iftar yapılırken herkeste bir bayram sevinci vardı sanki. Hafize Teyze iftardan sonra, teravihe gidilmeden bir konuşma yaptı. O kadar mutluydu ki, onu dinlerken herkesle birlikte Uzun Kulak’la benim de gözlerim doldu.

“Bizi kırmayıp, davetimize geldiğiniz için hepinizden Allah razı olsun. Ülkemin her yerinde olduğu gibi burada da sizin gibi harika insanları tanımaktan çok mutluyum. Allah birlik, beraberlik ve sevgimizi daim etsin inşaallah.”

Görüşmek üzere çocuklar, hoşça kalın…

Sayfayı Paylaş