BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ? (HAZİRAN 2018)

Dünya’nın Kalkanı Jüpiter

Sonsuz uzay boşluğunda, milyarlarca yıldır varlığını koruyan Dünya’mız ve hatta tüm Güneş Sistemi’mizi uzaydan gelebilecek tehlikelere karşı koruyan bir gezegen vardır. Birçok kuyruklu yıldız ve asteroidin Dünya’mıza çarpmasını önleyen gezegen Jüpiter’dir. Bir gaz devi ve Güneş Sistemi’nin beşinci ve en büyük gezegeni olan Jüpiter, Mars ve Dünya önünde kalkan görevi görür. Güçlü yerçekimi ile Dünya için tehlikeli olabilecek birçok uzay enkazını henüz bize ulaşmadan yörüngesine çekerek Dünya’ya gelmesini önler.

Papuç Gagalı Kuş

Yaklaşık 110 ila 140 cm boyunda, kanat açıklığı 230 ila 260 cm arasında olan, üzerinde grimsi izler bulunan çok büyük ve şişkin saman sarısı renginde gagası ile insanı şaşırtan, leyleğe benzeyen çok büyük bir kuş türüdür. Bataklıklarda yaşarlar. Yavaş hareketleri ve uzun süre “heykel gibi” kıpırdamadan ayakta durması dikkat çekici özelliklerindendir.

İnsan Vücudunun İlginç Özellikleri

Gözlerimizde kornea yüzeyi sürekli yenilenen hücrelerden oluşan ince bir tabaka ile kaplanmıştır ve bu tabakadaki hücreler her 7-10 günde bir kendini yeniler. Retinadaki hücreler ise kendilerini yenileyemezler ve yaşlanma ile birlikte görme sorunları ortaya çıkar. Ağzımızdaki tat hücreleri kendilerini 10 günde bir yenilerler.

Yapraklı Deniz Ejderi

Yapraklı Deniz Ejderi, Batı Avustralya Denizi’nde, sığ ve ılık sularda yaşar. Vücudunun çeşitli yerlerinden uzun yaprak görünümlü çıkıntılar uzanır. Yaprağa benzer bu çıkıntıları yalnızca kamuflaj için kullanırlar. Suda küçük ve saydam göğüs ve karın yüzgeçleri ile ilerlerler. Yapraklı deniz ejderi, boynunun kabarık kısmındaki göğüs yüzgeci ve kuyruğun sonuna yakın olan sırt yüzgeci ile adeta suda yüzen bir yosun parçası gibi görünür.

Sayfayı Paylaş