BAYRAM GELDİ

Ramazan Bayramı; Ramazan ayının bitiminden sonraki üç gündür. Bayramlar bizlerin en önemli sevinç günleridir.

Bayramlarda Allah’ın rahmeti, merhameti ve şefkati insanların yüreklerine iner; insanlar daha hoşgörülü ve sevecen olurlar.

Bayramlar, aramızdaki kardeşliğin, sevginin, saygının, muhabbetin taze tutulmasına,  hatta artmasına vesile olur.

Çünkü bu güzel günlerde aramızda kaynaşma daha hızlı olduğu gibi, ziyaretlerimiz sayesinde dostluklarımız ve ahbaplıklarımız daha ileriye gitmektedir. Unutmamalıyız ki; bayramlar birlik ve beraberliğin en sağlam zemine oturduğu günlerdir.

Bayramlarda başta aile büyüklerimiz olmak üzere yakınlarımızın ve Müslüman kardeşlerimizin kabirlerini ziyaret etmeli, onlara hayır duada bulunmalıyız. Anne-babamızın elini öpüp bayramını kutladıktan sonra, yakın ve uzak akrabalarımızı, mahalledeki komşularımızı, apartman sakinlerini ziyaret ederek bayramlarını tebrik etmeli ve hayır dualarını almaya özen göstermeliyiz.

Çünkü biz insanız. Sevinçlerimiz, mutluluklarımız paylaşmakla çoğalır, üzüntülerimiz paylaşmakla azalır. Bu sebeple bayramın vermiş olduğu bu sıcak ortam ve ailemizle birlikte yapmış olduğumuz ziyaretler sayesinde, çok önce gördüğümüz akrabalarımızı hatırlarız, hiç görmediklerimizi tanıma imkânı buluruz.

Ramazan Bayramı’nın çocuklar için ayrı bir yeri ve önemi vardır. Bu bayram gülücükler içinde geçireceğimiz ve hiç unutmayacağımız bir bayram olmalı.

Ramazan Bayramı heyecanı ve mutluluğunu yaşarken aynı zamanda yaz tatiline girmiş olmanın sevincini de paylaşıyoruz. Hepinizin çok çalışıp, iyi derecelerle bir üst sınıfa geçtiğine ve hepiniz iyi planlanmış bir tatili hak ettiğine inanıyoruz. Öncelikle şunu bilmeliyiz; tatil, hiçbir şey yapmadan yan gelip yatmak değildir.  Hepimizin dinlenmeye, eğlenmeye, sosyal aktivitelere ihtiyacı var. Ancak, tüm bunları yaparken ölçülü olmak, ipin ucunu kaçırmamak da gerekir.

“En verimli tatil bu şekilde olur.” diye kesin bir tarif verilemez. Bu nedenle, her öğrenci kendi durumuna göre bir plan belirlemelidir.

Dinlenmek, öğlene kadar uyumak, televizyon başında, oyun peşinde koşturmakla olmaz. Eş, dost, akraba ziyaretleri düşünülebilir. Seyahat yapılabilir. Gitmiş olduğumuz yerlerin tarihî ve turistik eserlerini, camilerini, müzelerini, ziyaret etmek bizlere çok şey kazandıracaktır.

Kitap okumak, fiziksel ve sosyal aktivitelere katılmak bedensel gelişim için; tiyatro, sinema gibi aktivitelere katılmak kültürel gelişim için de faydalı olacaktır. Yaz okulları ve kampların değerlendirilebilir. En önemlisi de Kur’an kurslarına katılarak yüce kitabımızı okumayı ve dinî bilgilerimizi pekiştirmektir.

Sevdiklerinizle beraber mutlu ve huzurlu nice bayramlar geçirmenizi temenni ederek; faydalı ve sağlıklı tatiller diliyorum…

Sayfayı Paylaş