TEMİZ OLMAK

Yazar/ Çizer: Emily Gravett
Çevirmen: Sima Özkan Yıldırım
Sayfa Sayısı: 36
Yaş Aralığı: 4-6
Yayınevi/Yılı: Beta Kids Yayınları/2016
İşlenen Konular: Çevre bilinci, doğal hayat, temizlik ve düzenin sınırları

Porsuk Pete, ormanın en temiz ve düzenli sakinidir. O kadar ki, tek bir sonbahar yaprağıyla başladığı çevreyi temizleme(!) yolculuğu, ormanı tamamen bir beton yığını haline getirmesiyle son bulur. Acaba Sevgili Pete, hatasının farkına vararak, bunu telafi etmek için harekete geçecek mi yoksa engel olamadığı temizlik hastalığı, evini ve arkadaşlarını kaybetmesine mi mâl olacak?

Görselleriyle kendine hayran bırakan Temiz, 3 boyutlu kapak tasarımıyla da ilk bakışta dikkatleri çekmeyi başarıyor. Karakterlerin sevimliliği, renklerin canlılığı, özellikle de mevsim geçişlerinin (kış mevsimi hariç) çok detaylı ayrıntılarla sunulması, kitabı daha da cazip hale getiriyor. Bu sayede eser, hem ebeveynler hem de çocuklar için mini bir şölene dönüşüyor. Her okuyuşta çizimlerdeki yeni bir ayrıntıyı keşfediyor olmanız da cabası… Özetle, çocuklarınızla tekrar tekrar okuyup, farklı eğlencelere yelken açabileceğiniz bir kitap karşınızda duruyor. Görünen o ki; hem düzen düşkünü ebeveynlerin hem de çocukların aklını ve fikrini ferahlatacak, besin değeri oldukça yüksek bir çalışma bu.

Kitapta karşınıza çıkan cümleler, rahatlıkla “Allahu Teâlâ’nın temiz olduğu ve temiz olanları sevdiği” muhabbetine dönüştürülebilir. Örneğin; Porsuk Pete, ormandaki tüm kuşları çeşmenin altında sırayla yıkarken, çocuğumuza şunları sorabiliriz: “Yavrucuğum, sen hiç kuşları yıkanırken gördün mü? Onları bir başkasının yıkamasına gerek var mı, yoksa kendi kendilerini temizlerler mi?” Sonra da “Görüyorsun ya, Allah tüm kuşları tertemiz yaratmıştır ve onlara kendilerini temizleyebilme yeteneği vermiştir. Yani şaşkın porsuğumuzun bu kadar uğraşmasına hiç gerek yok.”

Ormanın tamamen bir beton yığınına dönüştüğünü görünce “Acaba neden sel oldu burada? Neden her yer çamur gölü oldu?” diyerek, ormanlar olmasa başımıza gelebilecek afetlerden bahsedebiliriz. Bu sayede çocuklarımız tek bir ağacın dahi ne kadar kıymetli olduğunu, sonuçlarını bilerek/görerek anlamış olurlar.

En güzel aktivite ise, kitabı okuduktan sonra çocuklarımızla el ele, bir tefekkür yürüyüşüne çıkarak, öğrendiklerimize şahitlik etmek olacaktır. Kuşları, kedileri, köpekleri yakından izleyerek, yağmurun can verdiği toprağın kokusunu içimize çekerek, tüm türlerin bir arada uyum içinde yaşadığı ve diğer canlıların da yaşam hakkına saygı duyulduğu doğayı, hayret makamında izlemektir.

Hayırla okuyunuz.

Sayfayı Paylaş