RAMAZAN’DA ÇOCUK OLMAK

Oruç; belli bir zaman aralığı içerisinde herhangi bir şey yememek ve içmemek anlamına gelir.

İnsanların içinde seçkin insanlar olduğu gibi, ayların ve günlerin içinde de seçkin aylar ve günler vardır. “On bir ayın sultanı” olarak bilinen Ramazan ayı da, ayların en seçkinidir.

Müslüman olmanın şartlarından bir tanesi de oruç tutmaktır. Oruç, Allah’ın yerine getirmemizi istediği bir ibadettir.

Ramazan ayının ve orucun senede bir kere gelmesinden dolayı evlerde büyük bir değişim ve heyecan yaşanır. Ramazan öncesi tatlı bir telaş kaplar evleri. Diğer zamanlarda nadir alınan yiyecekler Ramazan’da itina ile alınır. O ayda, yemeklerin, tatlıların çeşidi çoğalır.

Oruç tutmak büyük bir zevk verir çocuklara. Açlığın zorluğunu çekerler. Fakat ailesine kendisini ispat etmenin mutluluğu yeter onlara. İftar saati yaklaştıkça heyecan artar. Dakikalar geçmek bilmez. Aksam yemeğinin güzel görüntüleri ve hoş kokuları arasında beklenen, “Gümm!!” sesiyle çocuklar mutluluğun doruğuna ulaşırlar.

Sonra camiye, teravih namazına… Teravih namazı “hoşça vakit geçirmektir” çocuklar için.

Gece yarısından sonra, sokak başlarından davul sesleri ve davulcunun nağmeleri gelmeye başlar. Adeta gece yaşam canlanır. Çocuklar için sahurda uykudan ayıkmak ne kadar zor olsa da, sabahleyin gün boyunca havası vardır sahura kalkmanın.

Rabb’imiz oruç tutan kullarını en güzel şekilde ödüllendirir. Oruç tutanlar cennetin Reyyan adlı kapısından girerler. Oruçlu iken, dinimizce yasaklanmış olan her şeyden uzak durmaya, daha çok dikkat ederiz. Yalan söylemeyiz, başkalarını çekiştirmeyiz, faydasız ve boş sözleri konuşmayız onlara kulak vermeyiz, kalp kırmamaya dikkat ederiz.

Ramazan’da, Allah’ı daha çok anar, güzel isimlerini söyleriz, yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’i okur, bol bol salâvat getiririz.

Yokluk içinde kıvrananları, var olup da herhangi bir sebepten dolayı yiyemeyen insanları hatırlayarak şükrederiz. Elimizdeki her şeyde fakir ve muhtaçların hakkı olduğunu ve onlar için neler yapabileceğimizi düşünürüz. Zengin ya da yoksul bütün Müslümanlar arasındaki kardeşlik duyguları kuvvetlenir. Açlığa susuzluğa dayanmayı, nefsimize hâkim olmayı öğreniriz irademiz güçlenir. Oruçla birlikte zorluklara karşı dayanma gücümüz artar. Çevremizdekilere daha çok sevgi ve şefkatle davranırız. İnsanların kusurlarını bağışlamayı öğreniriz.

Ramazan ayı hayır, bereket, cömertlik ve yardımlaşma ayıdır.

İftarı, sahuru, teravihi, mübarek geceleri ile birlikte hepinize hayırlı Ramazanlar diliyorum.

Sayfayı Paylaş