BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ? (MAYIS 2018)

Hayvanlar Âleminin Bilinmeyenleri

* Bir devekuşunun gözü beyninden büyüktür.
* Çekirgenin kulağı dizindedir.
* Kuşlara elektrik çarpmaz; çünkü elektrik onların tüyünden geçemez.
* Sinekkuşları, saniyede tam 60 kere kanat çırparlar.
* Kırkayakların aslında hiçbir türünde kırk adet ayak bulunmaz.
* Kelebeklerin ayaklarıyla tat aldıklarını biliyor muydunuz?

Burnunuz Kanadığında Nasıl Durmanız Gerekir?

Sakın kafanızı geriye yatırmayın. Çünkü kan boğazınıza doğru yönelebilir. Yuttuğunuz kan midenizi kaldırır, bulantı ve kusmaya neden olabilir. Ya da ciğerlerinize kaçıp boğulmanıza… En iyi tedavi dik bir şekilde oturup hafifçe öne doğru eğilmektir. Başınızı dik tutmak, akan kan miktarını azaltacaktır. Öne eğilmek ise kanın burundan kolayca çıkmasını sağlar. Kanayan bir burnu, baş ve işaret parmağınızla yumuşak kısmını 5-10 dakika sıkarak durdurabilirsiniz. Bu kanın pıhtılaşmasını sağlar. Soğuk bir kompres yapmak ya da burun kemiğinizin üzerine buz koymak da yardımcı olabilir. Burun kanaması 20 dakikadan uzun sürerse ya da başınıza aldığınız bir darbeyle başladıysa, kesinlikle bir doktora görünmeniz gerekir.

Eskimolar Buzdan Evlerini Nasıl Isıtıyorlar?

Eskimolar adına igloo denen buzdan evler yaparlar. Bu evlerin yalıtımı çok önemlidir. Ana yapıyı oluşturan buz bloklarının arası karla sıvanarak tıkanır. İyi bir igloonun kapısı da yer üstünde olmaz. İçeri girip çıkarken kapının açılıp kapanması, içerdeki sıcak havanın dışarı kaçmasına soğuk havanın içeri dolmasına neden olur. Bundan dolayı buzdan bir ev yapılırken önce geçici bir kapı yapılır ve evden içeri girilir. Asıl kapı evin altındaki kar kazılarak yeraltından geçirilen kapıdır. Bu sayede buz evin yalıtımı tamamlanır. Buzdan ev elbette ki bizim ölçülerimizde sıcacık değilse de, bu sayede oldukça elverişli bir ısıya gelir.

Emircik Kuşunun İlginçlikleri

Yalıçapkını, emircik, iskele veya dere kuşu. Hepsi de bu kuşa verilen isimlerdendir. Buz gibi sulardan beslenen bu kuşlar dere kenarlarına açtıkları küçük oyukları yuva olarak kullanırlar. Emircik kuşu yalnız balık yer, balık ve tertemiz su bulunan yerlerde yaşar. Dere veya ırmak kenarında dalları su üzerine sarkan ağaçlarda barınır. Emircik kuşu süratle avlanır. Suya dalıp balıkla dışarı çıktığı zaman su yüzünde meydana gelen şekil henüz düzelmiş olmaz. Suya dalışı ve ağzında balıkla dışarı çıkışı ancak bir saniye sürer. Sudan çıktığı zaman vücudu ıslanmamıştır. Çünkü hızla suya girerken bütün vücudunu ince bir hava tabakası sarar. Bir yerde emircik kuşu varsa o su tertemiz demektir.

Sayfayı Paylaş