DEDEMİN GÖZYAŞLARI

Bugün Cuma. Sabahtan beri çok şey yaşadım. Öğretmenim beni birkaç kez derste konuştuğum için uyardı. Bugün sen yerinde duramıyorsun Beyzanur, çok neşelisin dedi. Yerimde duramıyordum çünkü yarın halamlara gideceğiz. Çok mutluydum.  Hafta sonunu iple çekiyordum. Arkadaşlarıma halamların bahçesini, kedilerini, tavuklarını, küçük fino köpeğini gün boyu anlattım durdum. O güzel çiftliği düşündükçe de yerimde duramaz oldum. Nihayet tören vakti gelip çattığında sıraya dizildik. Aklımda hep o çiftlik vardı, ta ki İstiklal Marşı okunana kadar. Tören sırasında dedemin okul çıkışında beni beklediğini gördüm. İstiklal Marşı okunurken hazır ola geçen dedem, al yıldızlı bayraktan gözlerini alamıyordu. Tören bittiğinde “Dedeciğim!” diye koşarak ona sarıldım. Yüzüne baktığımda gözlerinin ıslak olduğunu fark ettim. Ağlamıştı. Sordum,

– Ne oldu dede?

– Yok bir şey. Hadi markete doğru gidelim.

– Dede ağlamışsın. Hâlâ gözlerin dolu dolu.

Dedem göndere çekilen nazlı bayrağa bakıp;

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda

Şüheda fışkıracak, toprağı sıksan şüheda.

Ne güzel demiş Mehmet Akif Ersoy. Canımız bu vatana feda olsun. Vatan için bayrak için çarpışan ecdadımız olmasaydı şimdi kendi ülkemizde tutsaktık. Düşmanların elinde oyuncaktık, köleydik torunum. Bugün askere alsalar, seve seve giderim, elimden ne geliyorsa yaparım. Bizdeki vatan aşkı, bayrak aşkı bir başka.

Hem yürüyor hem konuşuyorduk. Arada heyecanlanıyor bazen de hüzünleniyordu. “Bayrağımızı göklerden indirmeye, bu vatanı bölmeye hainlerin gücü yetmez.” Dedem heyecanla bu sözlerini biraz sesli söyleyince, çevredeki kişilerce alkışlandı.  Marketten alışverişimizi yaptık. Konuşa konuşa evin yolunu tuttuk.  Okulun önünden geçerken dedem yine gözlerini bayrağımıza dikti. Fısıltıyla  İstiklal Marşı’ndan mısralar okudu:

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.

Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!

Elimizde poşetler bir süre bayrağımızı seyrettik. Ne güzel dalgalanıyordu.  Vatanımı, bayrağımı ben de çok seviyorum. İnanıyorum ki bizler bu vatanı sevdikçe, okudukça, aldığımız ilmi doğru kullandıkça, birlikte yarınlara yürüdükçe, vatanıma kimse yan gözle dahi bakamayacak. Bu vatan bizim, ilelebet bizim kalacak.

Yarın halamlara gideceğiz. Güzel bir gün geçireceğime eminim. Yalnız şu an tek düşüncem, tek arzum çabuk büyümek, vatanıma, milletime faydalı bir insan olmak.

Sayfayı Paylaş