BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ? (Mart 2018)

Saiga Antilobu

İlginç görüntüsü ile dikkat çeken bu türün en önemli özelliği farklı şekildeki burunlarıdır. Ortadan basık bir hortumu andıran burunları yaşadıkları ortama adapte olacak şekilde yaratılmıştır. Çok tozlu bir ortamda yaşayan Saiga antilobu tozdan etkilenmemek için burun deliklerini kapatabilir. Erkekleri boynuzlu yapıya sahipken dişilerine boynuz yoktur. Saiga antilobunun nesli tükenmek üzeredir. Son 15 yıl içerisinde nesli % 95 azalma göstermiştir. Bunun sebebi aşırı avlanmadır. Kontrolsüz şekilde avlanmalar bu ilginç antilobun neslini tüketecek gibi görünüyor.

Pamuk Başlı Tamarin

500 gramı geçmeyen ağırlığı ile dünyanın en küçük maymunları arasındadır. Soyları tükenmek üzere olan canlılardır. Dünyadaki en ender primatlardan biridir toplam 6.000 birey kaldığı tahmin edilmektedir. Yapraklar, sarmaşıklar, meyveler, her çeşit böcek, bazı küçük sürüngen, kuşlar ve yumurtalar ile beslenirler. Çok aktif avcılardır.

Vücudumuzdaki En Yağlı Organ Hangisi?

Vücudumuzdaki en yağlı organımız beynimiz. İnsan beyninin yaklaşık % 60 ‘ı yağdan oluşuyor. Üstelik insanoğlu onu diğer canlılardan ayıran tüm beyin fonksiyonlarını bu yağa borçlu. Sözünü ettiğimiz yağ, şişman ya da zayıf olmamıza neden olan bildiğimiz yağ hücrelerinden değil. Beynimizin işlevini yerine getirebilmesi için gerekli olan en önemli moleküller yağ asitleridir. OMEGA3-6 yağ asitlerine ihtiyaç duyar. Balık, yeşil yapraklı sebzeler ve ceviz yemek beynimizi kuvvetlendirecektir.

Mucize Meyve ” Miracle Berry” (Herşeyi Tatlı Yapan Mucize Meyve)

Öyle bir meyve ki onu yedikten sonra, geçici bir süreliğine acı veya ekşi olarak yenilen her şey, tatlı olarak algılanıyor. Mucize meyveyi yedikten sonra ister acılı çiğ köfte, ister limon yiyin size tatlı geliyor. Aslında tatsız olan meyve yendikten sonra meyvede bulunan bir madde dilin üzerini bir saat kadar kaplayarak, dilin ekşi ve acımsı tatları almasını önlüyor ve böylece meyve yendikten sonra yenen diğer şeyler tatlı olarak algılanıyor. Bitkiden diyabet tedavisinde çeşitli ülkelerde yararlanılıyor.

Sayfayı Paylaş