BAŞARACAĞINA İNANMAK VE OKUMAK

Her yıl mart ayının son pazartesi günü ile başlayan hafta Kütüphaneler Haftası olarak kutlanmaktadır. Herkesin faydalanması, okuması için kurulan, içinde her çeşit kitabın, derginin ve değişik kaynakların bulunduğu binalara kütüphane denir. Kütüphanedeki kitapların korunması, sınıflandırılması ve okuyucuya kitap verilmesi gibi görevlerle ilgilenen memurlara da kütüphaneci denir.
Rabb’imizin Kur’an-ı Kerim’deki ilk emri “Oku”dur. ‘Bilgi’nin kaynağı okumak ve araştırmaktır. Her gün ‘bir satır’ , ‘bir kelime de olsa ilerlemektir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.): “İki günü birbirine eşit olan zarardadır.”  buyurmuştur.
Dünyada hiçbir dost kitaptan daha yakın değildir. “İyi bir kitap”ın “iyi bir dost” kadar önemli olduğunu kavrayıp, anladığımızda, kütüphanelere de dost oluruz.
Kitap okumanın dersleri anlamaya ve sınav hazırlığına da katkısı vardır. Kitap okuyan ve okuduklarını çok iyi değerlendirebilen öğrenciler diğer öğrencilere göre çok daha başarılı olurlar.
Çünkü soruları yorumlama ve anlama kabiliyetleri gelişir. Kitap okuyan çocukların düşünceleri, diğer çocuklara göre çok daha zengin olur. İletişim ve etkileşim kapasiteleri artar.
Okumak; kelime dağarcığımızın gelişmesini, bildiğimiz kelime sayısının artmasını sağlar. Güzel Türkçemizi hem yazıda, hem konuşmada etkili kullanabilmek bildiğimiz sözcük sayısıyla orantılıdır. Kelime hazinemiz ne kadar zenginse; konuşma ve yazma kabiliyetimiz de o ölçüde anlamlı ve etkili olacaktır.
Kitaplar bilime giden yoldur. Başarılı olmak, ülkemize ve insanlığa faydalı olmak, projeler geliştirip kendimizi ispatlamak istiyorsak bolca kitap okumalıyız, araştırmalıyız. Çünkü önemli projeler üretmek, bilgi ister, gayret ister, güç ister.
Toplumda iyi, güzel bir yer edinmek ve faydalı olmak istiyorsak, okumak, düşünmek ve buna bağlı olarak tartışmak, sorgulamak, eleştirmek ve bilim üretmek zorundayız
Hayatta önce kendimize güven duymalıyız. Daima sorumluluklarımızı yerine getirme ve başarılı olma tutkusu ile yaşamalıyız. Çalışkan kişinin gündeminde başarısızlık yoktur. Şunu hiçbir zaman unutmamalıyız. Bir insanın sahip olduğu görüş ve düşünceleri bilgi ve kültür düzeyi kadardır. Bizim atalarımız her zaman büyük düşünmüş, büyük projelere imza atmıştır. Bizler de büyüklerimizi örnek alarak daima kendimizi geliştirmeli, çok okumalı ve projeler üretmeliyiz
Yunus Emre’nin dediği gibi:
İlim ilim bilmektir
İlim kendin bilmektir
Sen kendini bilmezsin
Ya nice okumaktır.
Okuyan, yazan ve dost olan insanlardan olabilmek dileğiyle…
Bilginiz ve sevginiz daim olsun!..

Sayfayı Paylaş