EDİTÖR’DEN MERHABA

somuncu baba

 

 

Sevgili arkadaşlar;

Kanuni Sultan Süleyman, son seferi olan Zigetvar’a gitmek üzere hasta olmasına rağmen, yola çıkmadan önce oğlu Selim’e anlamlı bir mektup bıraktı. Sanki öleceğini sezmiş gibi eline kalemi alıp, oğluna şu vasiyeti etti: “Benim candan sevgili iki gözüm nuru Selim Han’ım. Bu iki bazubendi ve bir cevherî al, sanduğu vakf eylemişimdir, iki cihan fahri Muhammed Mustafa’nın ruhuna sana vasiyet ederim. Dünya kimseye payidar değildir. Hak Teâlâ, Habibi Hazreti Muhammed (s.a.v.) hürmetine bu seferi mübarek edip gönül hoşluğuyla gelmeyi nasip ede. ”

Oğluna mücevherle dolu bir sandık ve iki bazubent (kolçak) bırakıyor, bunları sat ve Cidde şehrine su getir, diye vasiyet ediyor. Dikkat edilecek olursa, hacıların su ihtiyacını karşılayacak suyolunu hazineden değil, kendi biriktirdiği paradan yaptırıyor. Kanuni, vefatından kısa bir süre önce Şeyhülislam Ebussuud Efendi’ye Zigetvar’dan yazdığı bir mektupta ahiret kardeşi olarak nitelediği ve hürmet gösterdiği bir âlimden dualarında kendisini unutmamasını isteyecek kadar da derin bir dünyaya sahiptir. Kanuni Sultan Süleyman, vefat ettiğinde sır dolu bir sandıkla beraber gömülmeyi vasiyet etmiştir. Oysa İslâmiyet’te böyle bir uygulama yoktur.

Ebussuud Efendi merak eder hepimiz gibi. Açtırır sandığı. Bir de ne görsün? Sağlığında yapacağı işler için Şeyhülislam’dan aldığı fetvalar durmuyor mudur içinde! Bunun üzerine Ebussuud Efendi’nin ağladığı ve “Ey Süleyman, sen kendini kurtardın, bakalım ben nasıl kendimi kurtaracağım?” dediği rivayet olunur. Kanuni Sultan Süleyman, aynı zamanda Kâbe-i Muazzama’nın en gayretli hizmetkârlarından birisi olmuştur. Mekke ve Medine’ye çok önemli hizmetler yapmıştır.

Kanuni, gerek Harem-i Şerif’e, gerekse Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in mescidine mermerden birer sanat eseri minber göndermiş, Harem-i Şerif’e iki yeni minare ilave ettirmiş, Peygamber Efendimizin doğduğu Hz. Âmine Validemizin evini yeni baştan inşa ettirmiş, Ayn-ı Zübeyde suyunu Mekke’ye akıtmış ve bu iş için kendi cebinden tam 100 bin altın sarf etmiştir.

Sayfayı Paylaş