Bunları Biliyor muydunuz?

Zehirli Fugu Balığı

Fugu, dünyanın en zehirli balığıdır ve Japonya’da gıda olarak tüketilmektedir. Fugu ayrıca dünya üzerindeki en zehirli ikinci omurgalı. Fugu, balon balığı ve kirpi balığı gibi isimlerle de anılmaktadır. Dünyada 122’den fazla fugu türü bulunmaktadır. En çok tropik sularda rastlanır ancak son yıllarda Akdeniz’e kadar inmiştir. Fugu çok büyük bir balık olmamakla birlikte 100 cm’ye varan birkaç tür bulunmaktadır.

Tuatara

Tuatara, kertenkeleye benzeyen ve diğer sürüngenlerle kıyaslandığında oldukça uzun ömürlü olan bir canlıdır. Tuatara’yı diğer sürüngenlerden ayıran özelliği başının üzerinde ince bir deriyle kaplı üçüncü bir göz bulunmasıdır. Fakat araştırmalar sonucu bu göz işlevsizdir. Tuataralar’ın bu gözleri, güneşin pozisyonundan yola çıkarak yön bulmak için kullandıkları bir pusula gibi çalışmaktadır. Bundan başka sürüngenler çoğunlukla hareket edebilmek için en az 20 C’lik bir ısıya ihtiyaç duyarlar. Tuataralar ise soğuk havada bile avlanabilirler.

İğne Olurken Öksürünce Acı Azalır mı?

Alman araştırmacılar, iğne olurken öksürmenin acıyı o an kestiğini keşfetti. Bu konuda yapılan araştırmalar üzerine öksürük göğüs ve omurilik kanalında ani bir basınca neden olduğu böylelikle vücuda acı iletilmesinin engellediği gözlemlenmiştir.

Waitomo Mağaraları

Göz kamaştırıcı bir yerden bahsedeceğiz. İsmi Yıldız Kurdu Mağarası. Waitomo Mağaraları’nda bulunan bu özel yer Yıldız Kurdu Mağarası’dır. Her biri sivrisinek boyutunda olan ve sadece Yeni Zelanda’ya özgü bir tür olan bu canlılar mağara duvarlarında inanılmaz görüntüler sergilerler. Mağara çok derinde ve hiç bir yerden güneş ışığı almamasına rağmen, doğal ışıklarla aydınlanır. Karanlıkta parlayan ve mağaraya ışıltı veren tırtılları görmek için mağara içinin tekneyle gezilmesi gerekir.

Sayfayı Paylaş