BİZİM YURDUMUZ BİZİM EMEĞİMİZ

Yerli malı demek bizim, akrabamızın, komşumuzun, babamızın, kardeşimizin emek vererek ürettiği mal demektir.

İnsanın kazancını, malını, zamanını verimli bir şekilde ve gerektiği gibi kullanmasına tutumluluk denir. Tutumluluk asla cimrilik değildir. Tutumlu olma ve yatırım alışkanlığı küçük yaşlarda kazanılır. Yiyecek, içecek, giyecek, ders araçları ve harçlıkların verimli ve tutumlu bir şekilde kullanılması alışkanlığını küçük yaşta edinen bir çocuk, bu alışkanlıklarını büyüyünce de devam ettirir. Küçükken boşa akan su musluğunu kapatan, gereksiz yanan lambayı söndüren bir çocuk büyüyünce de aynı duyarlılığı gösterir. Okulda zamanı iyi değerlendirme alışkanlığı kazanan çocuk, bu huyundan vazgeçmez.

Yalnızca kendimize ait olan bir şeyi değil, bize ait olmayan eşyaları kendimizinmiş gibi korumalıyız. Vatana, millete, devlete, topluma ve arkadaşlarımıza ait olan eşyalara zarar vermemeliyiz.

Boşa kullanılan ve israf edilen her kaynağın toplumun her kesimine dolayısıyla kendimize de zarar verdiğini, bizi ve ülkemizi fakirleştirdiğini unutmamalıyız.

Bugün kullandığımız araç ve gereçlerin çoğu bizim fabrikalarımızda yapılıyor. Topraklarımız her türlü ürün için verimli. Yiyeceklerimizin hemen hemen tamamı ülkemizde yetiştiriliyor.

Günümüzde sadece üretmek yeterli olmuyor. Ürün teknolojik gelişmelere uygun şartlarda üretilmeli. Yenilikçi ve kaliteli bir şekilde tasarımı yapılmalıdır. Ayrıca bu ürünü pazarlayabilmek artık günümüzde daha da fazla önem kazanmıştır. Ülkemizin yurt dışından aldığı mallar olduğu gibi, bizim ürettiğimiz kaliteli ürünlerimizde yurt dışında satılmaktadır.

Bu durumda üretilen ürünün kalitesi ön plana çıkmaktadır. Her ne yapıyorsak en iyisini, en doğrusunu, en kalitelisini yapmalıyız. Eğer ürünlerimiz teknolojik gelişmelere uygun ve kaliteli olursa yurt içinde daha çok satılacak. Aynı ürünü vatandaşımız ithal mallardan almayacaktır.

Geçmişte ülkemize bir tarım ülkesi olarak bakılmış ve sadece tarım ürünleri üretebilen ülke olarak görülmüş. Bu nedenle teknolojik üretimden uzak durulmuştur. Günümüzde ise Türk işadamlarımız birçok teknolojik ürünü ülkemizde üretip tüm dünyaya satabilmektedir. Bu durum ülkemizin gelir eviyesini arttırmaktadır. Bir ülke ne kadar çeşitli ürün üretirse, ne kadar çok kaliteli üretim yaparsa o kadar çok gelişir. Bunu başaramazsak birçok şeyi yabancılardan almak zorunda kalırız.

Ülkemizin kalkınması, gelişmesi ve yükselmesi için tasarruf yapmalıyız. Tutumlu olmalı, yerli malı kullanmalıyız. Yerli malı üretimi ve kullanımı sayesinde; üretici-satıcı-alıcı kazanır. Yani ülke kazanır. Toplumsal bir şuurla hareket etmeliyiz. Millî birlik ve beraberliği sağlamalı, dışa bağımlı olmaktan kurtulmalıyız. Güçlü bir Türkiye için el ele vermeliyiz.

Sayfayı Paylaş