BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ? 131

Uçan Kertenkeleler

Güneydoğu Asya’daki Borneo Adası’nda Uçan ejder olarak da bilinen ejderha kertenkelesi yırtıcılardan kaçmak için bir yöntem kullanır. 20-30 cm boyundaki bu kertenkelelerin gövdelerinin iki tarafında zar yapısında kanatlar yer alır. Hayvan bu kanatları gererek planör gibi 10 metreyi aşan mesafelere uçuş yapabilir, bir ağaçtan diğerine uçarak kendilerini tehdit eden şeylerden hızla uzaklaşabilirler. Bu süzülme tekniğinde o kadar başarılıdır ki, ağaçtan kontrolsüz olarak düşse bile derhal kendini toplar ve süzülmeye başlar. Dinlenirken veya gezinirken ince deri kanatlar bedenlerinin yanlarında arkaya doğru katlanır.

Mercan Kaplama Yollar – Guam

Pasifik Okyanusu’nda yer alan Guam’da doğal kum yerine mercan bulunduğu için, ada insanı yollarını dışarıdan kum ithal ederek yapmak yerine mercan ve yağ karışımından elde ettikleri bir asfalt ile kaplamaktadır.

Timsah Böceği

Bazı zararsız böcekler bazen korkunç gözükebilirler ve bu da diğer hayvanların bu böceklerden uzak durmalarına neden olur. Örneğin timsah böceğinin başında büyük dişler bulunur. Oysa bunlar gerçek dişler değildir, sadece böceğin başındaki çıkıntılardır. Bu çıkıntılarla düşmanları korkutarak kaçırır.

İnsan Vücudunun Sırları

İnsan sadece bir adım attığında bile vücudunda 200 kas birden çalışır. Sadece insanlar duygusal gözyaşı dökerler, hayvanlar fiziksel acı çektiklerinde gözyaşı dökerler. Kemikler yeterince kalsiyum almazsa kendi kendini yok edebilir. İnsan burnu 50.000 farklı kokuyu tanıyabilir.

Sayfayı Paylaş