Bunları Biliyor muydunuz?

Catatumbo Yıldırımları

Venezuela’da bulunan Catatumbo Nehri neredeyse sabit olarak şimşek ve yıldırımlar tarafından aydınlatılıyor. Catatumbo Nehri ile Marakaibo Gölü’nün buluştuğu yer üzerinde oluşan bulutların çarpışması sonucu şimşek fırtınası meydana geliyor. 5 kilometre yüksekte oluşan yüksek voltaj nedeniyle yılda 160 gece boyunca, her gece 10 saat boyunca şimşekler çakıyor. Bu şimşeklerin oluşmasının sebebi ise And Dağları’ndan gelen rüzgârlar ile bölgenin bataklıklarından yükselen metan gazı olarak açıklanıyor.

Pisi Balığı

Pisi balığı ve dilbalığı gibi yassı balıklar, bulundukları denizin tabanının rengine hemen uyum sağlarlar. Eğer bir pisi balığının başı ve gözü bir rengin üstünde ve vücudunun kalan kısmı da zıt bir rengin üstüne konursa, vücudunun tamamı gözlerinin görebildiği yerdeki rengi alır.

İsli Deniz Kırlangıcı

İsli deniz kırlangıçları hiç durmadan beş yıl uçabilme özelliğine sahiptir. Kırlangıçların dakikada 150 kez kanat çırptığı göz önünde bulundurularak bir hesaplama yapılacak olursa, isli deniz kırlangıcının yere inmeden önce kanatlarını yaklaşık 400 milyar kez çırptığı ortaya çıkar. Bu kuşlar uçuş halindeyken yemek yerler ve yine uçarken uyurlar.

Monark Kelebekleri

Milkweedler son derece zehirli bitkilerdir. Pek çok hayvan için öldürücü olmasına rağmen monark kelebeklerinin tırtılları çok şaşırtıcı bir şekilde, hiçbir önlem almadan zehirli milkweed bitkisiyle beslenirler. Çünkü tırtılların milkweedin zehirine karşı bağışıklıkları vardır. Diğer birçok hayvan milkweedden kaçınarak uzak durduğu halde monark kelebekleri yaprakların tümünü yiyebilirler. Ayrıca bu zehri bir savunma aracı olarak da kullanırlar. Monark tırtılları diğerlerinden farklı olarak çok parlak renklere sahiptirler. Bu, düşmanları için bir uyarıdır ve onlara tırtılların yenemeyecek özelliklerde olduklarını gösterir. Tırtıllar kelebeklere dönüştüklerinde de bu zehir molekülleri, değişmeden ve çok güçlü bir şekilde vücutlarında kalır. Bu da monarklara çok iyi bir savunma sağlar.

Sayfayı Paylaş