Sivil Savunma Faaliyetleri

196-somuncubaba-cocuk-sivil_savunma

Bazı felaketler ve afetlere karşı bilinçli olmak, olayın zarar verici ve yıkıcı etkileri görülmeden önlem alabilmek en doğru olanıdır. Olaylar meydana geldikten sonra müdahale etmek çok yarar sağlamayacaktır. İşte Sivil Savunma’nın önemi de burada ortaya çıkıyor.

Savaş, doğal afet gibi olağanüstü durumlarda halkın canını ve malını korumaya yönelik çalışmalarda bulunan kişiler ve yaptıkları faaliyetlere Sivil Savunma denir.

Can ve mal kaybına neden olan afetlerin üzücü sonuçları halkı psikolojik ve ekonomik yönden yıpratmaktadır. Bu afetler konusunda toplum bilinçlendiğinde olumsuz sonuçlar daha aza indirilebilir. Bu amaçla her yıl Şubat ayının 28’i Sivil Savunma Günü olarak kutlanmaktadır.

Okullarda öğrenciler Sivil Savunma konusunda bilinçlendirilmeye çalışılmaktadır. Çeşitli programlar ve tatbikatlar yapılarak çocukların Sivil Savunma eğitimi alması için çalışmalar düzenlenir. Amaç küçük beyinlere sivil savunma bilincini yerleştirmektir. Küçük yaşta verilen eğitimlerle her zaman daha güzel sonuçlar elde edilir.    Daha sonraki yıllarda bilinçli bireyler yetişmesine katkıda bulunur. Bu nedenle eğitim gören çocuklara bir afet veya felaket anında nasıl davranılacağı ve ilk olarak neler yapılması gerektiği anlatılarak Sivil Savunma ile ilgili etkinlikler yapılır. Okullarda yapılan tatbikatlarda çocukların afet anında nasıl davranacağı uygulamalı olarak gösterilir.

Okullarda Sivil Savunma kulüpleri kurularak çeşitli faaliyetler yapmaktadır. Yıl içerisinde; resim, kompozisyon, şiir ve bilgi yarışmaları düzenlenmekte, İzci Kampı ile Sivil Savunma Kulübü faaliyetlerindeki eğitimler ve kültür gezileri yapılmaktadır.

Okullarımızda yapılan Sivil Savunma etkinlikleri öğrencilere:

 

  1. a) Sivil Savunma bilincini yerleştirmek,
  2. b) Vatan sevgisini güçlendirmek,
  3. c) Gelecekte birer Sivil Savunma’cı olarak yetişmelerini sağlamak,
  4. d) Vatanına, milletine faydalı birer yurttaş olarak yetişmelerine katkı sağlamaktır.

Birçok kurum ve kuruluşta Sivil Savunma Günü adı altında Sivil Savunma’nın önemine binaen sivil savunma konusunda tatbikatlar yapılır ve önlemler alınmaya çalışılır. Bir afet anında toplumda insanlar arasında ne gibi işaretlerle haberleşmenin sağlanabileceğine kadar her yöntem insanlara anlatılır. Sivil Savunma’nın halkın can sağlığı açısından ne kadar önemli olduğu ve böyle olaylarda toplumu ne kadar koruduğu ile ilgili halk bilinçlendirilmeye çalışılır. Savaşlar, doğal afetler, felaketler bir toplumun zor ve üzüntülü zamanlarıdır.  Özellikle savaş sırasında sivil halkın can ve mal güvenliğini korumak için örgütlenen Sivil Savunma, toplumun son derece yararına bir oluşumdur.  Bu kötü zamanların en az kayıpla geçirmesini sağlayan en önemli faaliyetler sivil savunma örgütlerinin faaliyetleridir

Halk bilinçlendikçe olaylar karşısında ne yapılabileceğini kestirebilir ve doğru müdahalede bulunarak birçok hayat kurtarılabilir. Örneğin deprem anında ne yapılacağı gerçekten bilindiği takdirde insanlar kurtulacak ve bu insanlar çevresindekilere de faydalı olacaktır.

Savaş dışında doğal afetlerde de çeşitli Sivil Savunma etkinlikleri görülür. Deprem, yangın, sel gibi afetler olmadan önce bazı önlemler almak en doğrusudur. Önlem alabilmek halkın bu konuda yeterince bilinçlenmesi ile mümkündür.

Sayfayı Paylaş