Duha Suresi

196-somuncubaba-cocuk-duha

Doksan üçüncü sure olan Duha, 11 ayettir ve Mekke Dönemi’nde indirilmiştir. Kuşluk vaktine “duha” denir. Ne güzel bir adlandırma değil mi? Kuşluk vakti; bu zaman dilimi sabahın erken vakitlerinin adıdır ortalık biraz ışıyınca başlar. Aydınlık yerini beyazlıklara bırakınca biter eğer siz de erken yatarsanız bu vakitleri dolu dolu yaşarsınız. Bahar mevsiminde evinizin yanında bir ağaç varsa kuş cıvıltılarına karışan sesleri duyarsınız.

Hayatın tek düzeliğinden kurtulmak sizin elinizde, devamlı insanlarla uğraşmak yerine börtü böcekle hemhal olmak hayatınıza farklı bir pencere açacaktır.

Zamanın sahibi Allah’tır. Sır olarak yaratılan zaman eğer bilgiyle anlaşılmaya başlanırsa nice bereketli işler kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Zaman anlayışları hakkında yeni bilgilere ihtiyacımız var, takvim dediğimiz kelime sadece bir isimlendirmeden ibarettir. Yeni fikirlerle farklı zaman oluşturma imkânlarınızın olduğunu aklınızda tutun.

Zaman da tecelli eden esmaü’l-hüsnadır!

Allah’ın isimleri zatî ve subutî sıfatlarıyla tecelli ederken kendi varlığımıza gizlenen enerji bizim yapıp ettiklerimizle hayat buluyor.

Ümitsizlik yok! Allah’ı var ve bir kabul eden her mü’min için sonsuz rahmet her zaman imdada yetişir ve onu kuşatır. Allah kulunu darda koymaz.

Sadece tek tek insanların imtihanı olmaz, bilin ki milletlerin de imtihanı olur. Bu gün bunları yaşıyor olup bitenleri anlamakta zorlanıyorsak okul da öğrendiğimiz bilgileri bir daha kontrol edelim de bilginin hayatımızdaki rolü bir daha ortaya çıksın.

Yapılan her iş zorluklar içerse bile onun yanında muhakkak kolaylıklar da vardır. İyilik, adalet, temizlik, sadaka, hac, kurban, merhamet kime zor gelir?

Hayat imtihandır. Sınavların basit olduğu nerede görülmüştür? Siz bile ortaya bir ödül koyup yarışma yaptığınız da ince eleyip sıkı tutmuyor musunuz? Yaşadığımız hayat büyük mücadeleleri zorunlu kılarken boş laflarla bu işin olmayacağı ortadadır.

Yetimlik, öksüzlük de bizim elimizde değil. Allah anne babalarımıza uzun ömürler versin. Anne baba çocuk için bulunmaz servettir.

Yol Allah’ın yoludur!

Cennetin yolu nereden geçer, bu yolda hangi işaret levhaları var, nelere dikkat etmek gerek işte bunları hayatınız boyunca öğrenecek ve bunlardan da imtihan olacaksınız.

Verdiği sonsuz nimetler için Allah’a ne kadar hamt etsek azdır, dilimiz O’nu ansın yüreğimiz, O’nun sevgisiyle coşsun.

Allah aşkı varlığımıza bir mühür gibi vurulsun.

Sayfayı Paylaş