Zilzal Suresi

195-somuncubaba-cocuk-zilzaljpg
Ciğerparelerim!

Zilzal Kur’an-ı Kerim’in 99. suresidir, 8 ayettir ve Medine döneminde indirilmiştir. Şiddetli sarsıntı, deprem kelimesinin Arapça karşılığı “zilzal” sureye ad olmuştur.

Deprem gerçeği ile her gün karşılaşıyor depremsiz bir anın bile geçmediği bir dünya üzerinde yaşıyoruz. Tarihimiz depremlerle doludur. İstanbul’da geçen yüzyıllarda meydana gelen deprem “Küçük Kıyamet” olarak tarihe bile geçmiştir.

Varlığımızı korumak en büyük sevaptır.

Mimarî teknikler ilerledikçe yapı malzemeleri dayanıklı yapılmakta,  depremdeki can kaybı daha azaltılmakta, ölümler neredeyse bitmektedir. Dünyamızın ileri ülkeleri bunun en güzel sınavını verirken Müslüman memleketlerin bu depremlerden çok can ve mal kaybı ile çıkması hayli düşündürücüdür.

Dünyamızın da bir sonu vardır!

Fizik bilginleri kâinatın gittikçe büyüdüğünü, bir vakit sonra iç çöküşün yaşanacağını haber veriyorlar.

Kıyametin oluşu sizi belki endişelendiriyor, ürpertiyor ama bu iman sahiplerine aynı zamanda sonsuz âlemlerin de kapılarını aralıyor.

Dünyamız bir gün yeni âlemin oluşumu için Allah tarafından değiştirilecek bundan da kaçış olmayacaktır.

Peki, bu zorluklara gerek var mı?

Allah’ın hikmeti bunun böyle olmasını murat etmiş bize de buna göre hazırlık yapmak emredilmiştir. Yol uzun, tedarikli olmak şart. İman, ibadet azığı ve bilgi aydınlığı zahmeti rahmete çevirecek hepimizi Allah’ın rahmetine kavuşturacaktır. İyilikler başkaları tarafından zayıflık olarak anlaşılsa da siz asla iyilik ve adaletten şaşmayın.

“Kim zerre miktarı hayır yapmışsa onun karşılığını görür, kim de zerre miktarı şer işlemişse onun karşılığını görür.” (Ayet, 7-8)

Tartınız kolay gelsin!

Sayfayı Paylaş