ÜÇ MEVSİMİ BAHAR¸ BİR MEVSİMİ YAZ: ANTALYA

Somuncu Baba

Sürekli gelişen ve büyüyen Antalya¸ eğitime değer veren bir anlayışla üç vakıf üniversitesi¸ bir devlet üniversitesi ve nitelikli ilk ve orta öğretim kurumlarıyla bir eğitim şehri olma yolundadır. Uluslararası alanda düzenlenen festivaller ve fuarlarıyla pek çok sektör mensuplarını bir araya getiren bir organizasyon şehridir.

Antalyalı gönül dostlarımız başta olmak üzere bütün okuyucularımızı gönülden selamlar; idrak edeceğimiz Ramazan-ı Şerif Bayramınızı tebrik ederiz. Selam ile…

Antalya¸ denizle iç içe olmasının yanında sahip olduğu kültür ve tarih zenginliği ile ülkemizin en güzel şehirlerinden biridir. Türkiye'nin turizmde gözde kenti Antalya dünyaya kendini ispatlamış ve dünyanın bilinen ve sayılan kentlerinden biri haline gelmiştir.


Tarihi boyunca kültür¸ sanat¸ mimari ve doğal güzelliklerin merkezi olan bu güzel şehrimiz¸ ev sahipliği yaptığı kültürlerin mirasını en güzel şekilde taşıyarak¸ geçmişten bugüne uzanan bir kültür köprüsü olmuş; birçok kültürün eklediği değişik tatlar¸ farklı zenginlikler ile dünyanın imrendiği bir cazibe merkezi haline gelmiştir.


Antalya; tarih kokan¸ bizleri yapıldığı çağlarda gezinti yapıyormuş hissiyle sarmalayan kültür durakları ile adeta bir açık hava müzesi¸ birçok kültürün izlerini barındırması nedeniyle de bir dünya şehridir.


Anadolu'nun en bereketli coğrafyasında kurulan¸ “üç mevsimi bahar¸ bir mevsimi yaz” olarak yaşanan günlerinde sabah dağlarında kayak yapabileceğiniz¸ öğlesinde Akdeniz'in derin mavi sularında yüzebileceğiniz¸ muhteşem doğal güzelliklere sahip¸ sıcak iklimi¸ tertemiz denizi¸ görkemli dağları¸ renk renk¸ çeşit çeşit turkuaz koyları¸ yüksek standartlı hava ve deniz limanları ile eşsiz bir dünya cennetidir.


Antalya sadece tarihiyle değil; Düden¸ Manavgat ve Kurşunlu gibi doğa harikası şelaleleriyle de¸  yerli ve yabancı binlerce turistin uğrak yerleri arasında yer alır. Hele sıcak yaz aylarında tüm halkın aynı coğrafyada farklı iklimleri yaşama şansı sunan yaylaları¸ kış sporlarının yapıldığı Saklıkent‘i¸ dünyaca ünlü tescilli sedir ormanları ile tüm renkleri içinde barındıran farklı bitkileriyle örtülü doğası¸ insana bin bir çeşit güzel kokuyu sunar.


Antalya şehir merkezinde¸ farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan çok sayıda sur¸ cami¸ medrese¸ mescit¸ han ve hamamlar da vardır. Kale surlarının çepeçevre sarıp kucakladığı Kaleiçi ve Yat Limanı (Marina) şehrin en eski yerleşim birimidir. Antalya'nın simgesi olan Kaleiçi'nde tarihe tanıklık eden Yivli Minare¸ Kesik Minare¸ Saat Kulesi ve geleneksel Türk mimarisinin göze çarpan en güzel örnekleri durumundaki birbirine yaslanarak ayakta kalmış eşsiz Antalya evleri bulunur.


Günümüzde ülkemiz turizm ve modern tarımın kalbi haline gelen Antalya¸ yılda on bir milyondan fazla yabancı konuğu ağırlayan modern bir kent olması yanında; ülkemizin en ileri seracılık¸ örtü altı sebze yetiştiriciliği¸ narenciye üretimi ve fide yetiştiriciliği sektörleriyle de çok önemli bir konumdadır. Sürekli gelişen ve büyüyen Antalya¸ eğitime değer veren bir anlayışla üç vakıf üniversitesi¸ bir devlet üniversitesi ve nitelikli ilk ve orta öğretim kurumlarıyla bir eğitim şehri olma yolundadır. Uluslararası alanda düzenlenen festivaller ve fuarlarıyla pek çok sektör mensuplarını bir araya getiren bir organizasyon şehridir.


 


Antalyalı gönül dostlarımız başta olmak üzere bütün okuyucularımızı gönülden selamlar; idrak edeceğimiz Ramazan-ı Şerif Bayramınızı tebrik ederiz. Selam ile…


 


THREE SEASONS SPRING¸ ONE SEASON SUMMER: ANTALYA
Antalya¸ in addition to being intertwined with the sea¸ is one of the most beautiful cities of our country with its cultural and historical wealth. Being a favourite place of tourizm of Turkey¸ Antalya has also proved itself to the world as one of the most populer cities of the world.
As a center of culture¸ art¸ architecture and natural beauties throughout history¸ Antalya has also bacome a cultural bridge from past to present by perfectly carrying the heritage of cultures he hosted. By its various cusine that many cultures contributed and the wealth of diversity¸ it has also become a centre of attraction that the world covets.
In Kaleiçi¸ which is the symbol of Antalya¸ there stand Yivli Minaret¸ Kesik Minaret and Clock Tower¸which witnessed the history and also there are unique Antalya houses which survived leaning on each other and which are the most remarkable examples of Turkish architecture.

Sayfayı Paylaş