ŞANLIURFA

Somuncu Baba

Şanlıurfa; Güneydoğu'nun özel ve kadim şehirlerindin biridir. Geçmişten günümüze tarih¸ bilim¸ hukuk¸ inanç¸ kültür¸ sanat¸ edebiyat ve medeniyetin en önemli yeridir.

Urfa¸ taşıyla toprağıyla tarihin her döneminde mutlaka izleri bulunan; tarihe kaynaklık eden özelliğinden dolayı¸ Urfa'yı tarihte değil¸ tarihi Urfa'da aramak gerekir. İl Kültür ve Turizm Müdürü Selami Yıldız şehrin kültürünü şöyle vasfediyor:

" Tespit edilen taşınmaz kültür varlıkları kapsamındaki eser sayısı ile Türkiye'nin ilk üç-dört şehri ar

Şanlıurfa;  Güneydoğu'nun özel ve kadim şehirlerindin biridir. Geçmişten günümüze tarih¸ bilim¸ hukuk¸ inanç¸ kültür¸ sanat¸ edebiyat ve medeniyetin en önemli yeridir.


 Urfa¸ taşıyla toprağıyla tarihin her döneminde mutlaka izleri bulunan; tarihe kaynaklık eden özelliğinden dolayı¸ Urfa'yı tarihte değil¸ tarihi Urfa'da aramak gerekir.  İl Kültür ve Turizm Müdürü Selami Yıldız şehrin kültürünü şöyle vasfediyor:


" Tespit edilen taşınmaz kültür varlıkları kapsamındaki eser sayısı ile Türkiye'nin ilk üç-dört şehri arasında gösterilen Urfa¸ "dünyada en çok arkeolojik kazı yapılması gereken yer" niteliğini hala korumaktadır. Bu bağlamda dört ilçe merkezi kentsel sit alanı; Eyyubnebi Beldesi¸ turizm gelişim merkezi olarak ilan edilmiş¸ ayrıca şehir merkezi ve tarihî Harran ilçesi¸ dünya kültür mirası aday listesine alınmıştır. Urfa taşı ile yapılmış han¸ hamam¸ çeşme¸ cami¸ minare¸ kilise¸ manastır¸ konak ev¸ sokak¸ kabaltılarda özgün geleneksel mimaride¸ taş süsleme sanatının en güzel örneklerinin uygulandığı Urfa¸ adeta açık hava müzesidir. Bu özelliğinden dolayıdır ki "Müze Şehir Urfa" olarak da anılır.


 


Tarihî araştırmalara göre insanlık tarihi ilk olarak bu bölgede yerleşmiş ve ilk buğdayı Harran ovasında ekerek çiftçilik tarihini buradan başlatmıştır. Hazreti İbrahim Urfa'da doğmuş¸ Nemrut'la efsanevi bir şekilde mücadeleye girmiş¸ Mucize-i İbrahim ile ateş¸ Urfa'da gülistana dönüşmüş "serin ve selamet" olmuştur.


 


Müslümanlar açısından Urfa¸ İbrahimî ve Eyyubî bir şehirdir. İnanç önderlerini bağrından çıkaran Urfa¸ peygamberlere izafe edilen makamları ile tarih boyunca "Peygamberler Şehri" veya "Peygamberler Diyarı" adıyla da anılmıştır."


 


Hz. Eyyub Peygamberi¸ eşi Hz. Rahme'yi ve Hz. Elyesa Peygamberi bağrında saklayan Eyyubnebi Beldesi¸ Harran Havzasının en önemli turistik yerlerdir. Tarihte üstlendiği misyonu ile din¸ kültür¸ sanat¸ edebiyat¸ felsefe¸ astroloji gibi alanlarda önemli bir merkez olan Urfa âlimi¸ din adamı¸ filozofu¸ düşünürü¸ yazarı¸ şairi¸ seyyahı¸ sanatçısıyla ünlü olan; üzerine birçok şiir¸ destan ve ağıt yazılan Urfa¸ sahip olduğu özgün mirası ile hâlâ ilham kaynağı olmaya devam etmektedir.


 


İbrahim Aleyhisselamın oğlu İsmail Aleyhisselamı kurban etmesinin sembolü olan kurban ibadetinizin yüce Yaratıcı tarafından mukbuliyetini niyaz ederim.


 


Medeniyetlerin ve uygarlıkların buluştuğu¸ kaynaştığı¸ hoşgörünün muhabbettin başkentini görmek istiyorsanız¸ yolunuz mutlaka bu şehre düşmeli…


 


ŞANLIURFA


Şanlıurfa is one of the exceptional and ancient cities of the Southeast Region. From past to present¸ it has become the most important place of history¸ law¸ religion¸ culture¸ art¸ literature and civilization.


Having had a trace in each period of history and become the source of history¸ the history¸itself¸ should be searched in Urfa; not Urfa in history.


For the Muslims¸ Urfa is the city of Hadrat Ibrahim (pbuh) and Eyyûb (pbuh). Urfa¸ which has raised the religious leaders and attributed maqams to the prophets throughout the history¸ has been known as the "City of Prophets" or the "Land of Prophets" If you want to see the melting pot of cultures and civilizations and the capital of tolerance¸ love¸ you should absolutely visit this beautiful city.


 


Sayfayı Paylaş