İRFÂN MERKEZİ: DARENDE

Somuncu Baba

Darende… Güzellikler yurdu. Manevi ve tabii güzelliklerin harman yeri¸ maneviyatın Tohma misali coşarak aktığı¸ şelale misali çağladığı güzide mekân. Buranın gönül ikliminde mutluluğu yaşar her insan. Çünkü Somuncu Baba Hazretlerinin gönül sıcaklığının kuşattığı bu sıcak iklim¸ güler yüz¸ hoşgörü esintileri yüzyıllardır bu vadide dalga dalga yayılır durur.

Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Hazretlerinin yüzyılımıza ışık tutan ilim¸ irfân ve imar gayretleriyle¸ Somuncu Baba Hazretlerinin kabri şerifinin bulunduğu külliye her geçen gün gelişmekte¸ gönül


Darende… Güzellikler yurdu. Manevi ve tabii güzelliklerin harman yeri¸ maneviyatın Tohma misali coşarak aktığı¸ şelale misali çağladığı güzide mekân. Buranın gönül ikliminde mutluluğu yaşar her insan. Çünkü Somuncu Baba Hazretlerinin gönül sıcaklığının kuşattığı bu sıcak iklim¸ güler yüz¸ hoşgörü esintileri yüzyıllardır bu vadide dalga dalga yayılır durur.


Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Hazretlerinin yüzyılımıza ışık tutan ilim¸ irfân ve imar gayretleriyle¸ Somuncu Baba Hazretlerinin kabri şerifinin bulunduğu külliye her geçen gün gelişmekte¸ gönül birliğinin merkezi olmaktadır.


Tabii güzelliklerle birlikte¸ ortamın insan ruhuna verdiği serinlik ve huzur bütün ziyaretçileri memnun etmekte¸ bir gelen mutlaka akrabalarıyla¸ dostlarıyla bir daha gelmek için dualar etmektedir. Çünkü burada her şey insan içindir. İnsana değer veren bir vakıf anlayışının tezahürü olarak¸ Vakıf Başkanımızın ifadesiyle¸ "Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Hazretlerinin misafirlerine" karşılıksız¸ gönülden hizmeti esas alan bir prensiple¸ her gelen ziyaretçinin azami derecede memnun ayrılması için gayret gösterilmektedir.


Özellikle 15 Haziran 2013 tarihindeki Uluslararası Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Sempozyumu ile birlikte¸ açılışı yapılacak olan külliyenin şanına yakışır bir şekilde tanzimi¸ insana verilen değerin en büyük göstergesidir.


Bu yılki Uluslararası Sempozyumun genel teması "İlim ve İrfân Medeniyeti" olarak belirlenmiştir. Vakıf Mütevelli Heyet Başkanımız H. Hamidettin Ateş Efendi¸ Hulûsi Efendi (k.s.)'nin irfan anlayışını şöyle tarif etmektedir:


"Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Hazretleri de almış olduğu mânevî terbiye neticesinde kalbî olgunluk¸ kazanmış¸ zâhirî ilmin üstünde bir ufukla mârifete erişmiş kâmil insanlardandı. Hulûsi Efendi (k.s.) ilmiyle¸ irfanıyla¸ bir ahlâk âbidesi olarak Sevgili Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in sünnetine bağlı bir şekilde insanları terbiye etme vazifesini¸ yaşamış olduğu toplum içerisinde bizzat yaşayarak ve etrafındakilere örnek teşkil etmek suretiyle ortaya koyan¸ maneviyat dünyasının zirve şahsiyetlerindendir."


Dergimizin 20. yılını idrak ederken¸ büyüklerimizin bize örnek olan ilim ve irfân anlayışı doğrultusunda daha güzel yayınlar yapmak üzere yolumuza devam edeceğiz. Somuncu Baba Hazretlerinin gönül güzelliğini¸ Hulûsi Efendi Hazretlerinin hoşgörü anlayışını¸ H. Hamidettin Ateş Efendi'nin hizmet felsefesini insanımızın daha yakından tanıması için bizlere düşen görevleri bihakkın yerine getirmeye¸ dergimiz vasıtasıyla siz değerli okuyucularımıza iletmeye devam edeceğiz.


20 yılıdır dergimize destek olan değerli gönül dostlarımıza ve siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz… Selam ile…


 


THE CENTER OF  (IRFAN) KNOWLEDGE: DARENDE


Darende… the land of beauty. It is the blending place of spiritual and natural beauties¸ and there the spirituality overflows like Tohma and gurgles like a waterfall. Every man experiences the happiness in the climate of complacency of here because the warm climate which is surrounded by Somuncu Baba's heartiness¸ friendliness and tolerance spreads in waves for hundreds of years.


The kulliyah (complex)  where the tomb of Somuncu Baba is located improves day by day¸ and becomes the centre of union of hearts by  Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi' s wisdom¸ knowledge¸ and  improvement efforts enlightening this century.


In the 20th year of publication of the magazine¸ we will go on publishing much better publications in accordance with the wisdom and irfan (knowledge) understanding of the our pioneers.

Sayfayı Paylaş