İLMİN BEŞİĞİ SİİRT

Somuncu Baba

Medeniyetler beşiği ülkemi­zin her yeri¸ her yöresi kültürel zenginliklerle¸ tarihî özelliklerle doludur. İlmiyle¸ medreseleriyle¸ irfan meclisleriyle¸ yetiştirmiş olduğu manevi şahsiyetlerle tanına illerimizden birisi de Siirt'dir. İslâm Medeniyeti­nin bin beş yüz yıla yaklaşan tarihi içinde Siirt tarih sahnesinde hep var olagelmiş; ilimde¸ sanatta zirveye ulaşmıştır.

Hz. Ömer (r.a) zamanında İslâmiyet'i benimseyen Siirt ve yöresinde dinî ağırlıklı eserler daha ön plandadır. Bu da Siirt'teki turizm olgusu içinde inanç turizmini belirgin şe

Medeniyetler beşiği ülkemi­zin her yeri¸ her yöresi kültürel zenginliklerle¸ tarihî özelliklerle doludur.  İlmiyle¸ medreseleriyle¸ irfan meclisleriyle¸ yetiştirmiş olduğu manevi şahsiyetlerle tanına illerimizden birisi de Siirt'dir.  İslâm Medeniyeti­nin bin beş yüz yıla yaklaşan tarihi içinde Siirt tarih sahnesinde hep var olagelmiş; ilimde¸ sanatta zirveye ulaşmıştır.


Hz. Ömer (r.a) zamanında İslâmiyet'i benimseyen Siirt ve yöresinde dinî ağırlıklı eserler daha ön plandadır. Bu da Siirt'teki turizm olgusu içinde inanç turizmini belirgin şekilde tercih sebebi yapmaktadır. Hz. Muhammed  (s.a.v) 'in övgüsüne mazhar olan tabiin büyüklerinden Hz. Veysel Karânî'nin kabirleri ve cennetle müjdelenen sahabeden biri olan Abdurrahman Bin Avf Hazretlerinin makamı da bu yörede bulunmaktadır.


 


Veysel Karânî Hazretleri¸ bilindiği gibi ihtiyar anasından Peygamber Efendimizi ziyaret etmek için kısa bir süreliğine izin alır. Efendimiz (s.a.v.)'in hane-i saadetlerine gittiğinde O'nu evde bulamaz. Bir müddet gelmesini beklerse de anasının kendisine verdiği süre dolduğundan çok sevdiği ve görmeyi çok istediği Efendimiz (s.a.v.)'i göremeden geriye anasının yanına döner. Yani bir bakıma sahabe olmayı dakikalarla sayılabilecek bir sürede kaçırır. Ama bakın neleri yakalar:


Veysel Karânî'nin kendisini görmeye gelip de anasından aldığı izin bittiği için göremeden geriye döndüğünü duyan Efendimiz¸ Veysel Karânî'ye mübarek bedenin değdiği ve kokusunun sinmiş olduğu hırkasını gönderir. Bütün sahabelerin sakalından bir tel almak için adeta yarıştığını düşünürsek Efendimiz'in Veysel Karânî'ye gönderdiği hırkanın kıymeti daha iyi anlaşılmış olur. Veysel Karânî¸ Yunus'un ifadesiyle "Hakk'ın Habibi'nin sevgili kulu" olmuştur. Mübarek kabirleri bugün için ziyaretgâhtır.İnanç turizmindeki hareketlilik daha çok¸ il merkezi ile Hz. Veysel Karânî'nin türbesinin bulunduğu Baykan İlçesinde ve dünyaca ünlü Marifetname'nin dışında dinî ilimlerin yanı sıra matematikten astronomiye tüm pozitif bilimlerde 58 tane eser bırakan Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleriyle Hocası Hz. İsmail Fakirullah Hazretlerinin türbelerinin bulunduğu Aydınlar (Tillo) ilçesinde yoğunlaşmaktadır. Bu eşsiz mekânlar¸ her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.


 


Edipleriyle¸ şairleriyle ve gönül insanlarıyla mümbit bir toprağın bağrında binbir renkli çiçeklerin yetiştiği Siirt İlimizi tanıtmakla aslında bizler de¸ kültürümüze hizmeti bir görev telakki ediyoruz.  Saygılarımızla… 


SIIRT¸ THE CRADLE OF WISDOM


Each part and region of our country¸ the cradle of civilizations¸ is full of cultural richness and historical features. One of those places is Siirt¸ which is popular with its wisdom¸ madrassas¸ council of wisdom and spiritual people. During the Islam Civilization¸ with its one thousand and five hundred year- history¸ Siirt has always had an important role and peaked in art and knowledge.


In siirt and around¸ which chose Islam as the religion in the era of Omar (ra)¸ the works of religion are generally more on the forefront and this makes the religious tourism more preferable. Moreover¸ the tomb of Veysel Karani¸ who had the praise of Muhammad the Prophet (pbuh)¸ and the tomb of Abdurrahman bin Avf¸ who was one of the Sahabis that was heralded with heaven¸ are in Siirt.


The places mostly preferred for religious tourism are the city centre and the districts Baykan and Aydınlar (Tillo)¸ where the tomb of Hadrad Ismail Fakirullah¸ the teacher of Hadrad Ibrahim Hakkı from Erzurum¸ is.

Sayfayı Paylaş