GÜZELLİKLERİ FARKEDEBİLMEK

Somuncu Baba

Güzelliği fark edebilmek ve yaşamak erdemin tâ kendisidir. Allah'ın güzellik bahşettiği beldeler¸ insanlar bu fark edilişin en muhteşem anlarını en derin duygularla yaşarlar.

Güzelliği fark edebilmek ve yaşamak erdemin tâ kendisidir. Allah'ın güzellik bahşettiği beldeler¸ insanlar bu fark edilişin en muhteşem anlarını en derin duygularla yaşarlar. Her geçen gün artarak devam eden bir güzellik yumağı¸ bir sevgi nehri gibi damlalardan deryaya doğru büyüyerek akar gider.
Somuncu Baba hazretlerinin güzel ismini¸ Darende'deki külliyesini¸ onun tasavvufî kimliğini kişiliğini fark edenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Vakfımızın tanıtım faaliyetlerinin yoğunlaştırılması¸ özellikle dergimizin aylık olarak yayınlanması¸ faaliyetlerin herkese her kesime ulaştırılması gibi gayretler bu fark edilişin ışıklarını gönüllere saçıyor.
Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi (k.s)'nin 1945 yılından itibaren Somuncu Baba Külliyesine olan hizmeti bugün insanımızın var olan bu güzelliği¸ bu gül bahçesini fark etmesinin en temel hareket noktasıdır. 1965 yılında yayınlanan “Somuncu Baba” kitabı yine bu gayretin tezahürüdür. Yıllar takvim yapraklarından akıp gittikçe bu gülşende açılan güller¸ tomurcuktan goncaya dönmüş¸ daha sonra da¸ taç yapraklarını açmıştır.
Vakıf Mütevelli Heyet Başkanımız H. Hamidettin Ateş Efendi'nin yıllardır devam eden hizmet ve himmetleriyle¸ bu hizmete gönül veren arkadaşlarımızın gayretleriyle bugün Somuncu Baba Külliyesi¸ ülke çapında insanlarımızın ziyaret ettiği bir mekân halini almıştır. Kitaplar¸ dergiler¸ broşürler¸ belgeseller hep bu gayeye matuf olarak yayınlanmıştır. Her geçen gün ziyaretçi sayısı artarak çoğalmaktadır. Görüştüğümüz insanların ortak tespitlerini burada arz etmek istiyorum:
Somuncu Baba Külliyesi gönüllere huzur veren manevi bir ortamdır.
Temizlik¸ titizlik¸ bakım ve her türlü hizmetler en ince ayrıntısına kadar düşünülmekte ve tatbik edilmektedir.
İnsana verilen değerin bir nişanesi olarak gelen ziyaretçilerle ilgilenilmekte¸ vakıf yayınlarından gerekli dokümanlar hediye edilerek insanımızın bu manevi güzelliğe olan gönül bağı artırılmaktadır.
Mimarî açıdan olduğu kadar estetik açıdan da tek kelimeyle güzellikler manzumesi olarak göze şifa gönle safa sunan bir yapıya sahiptir.
Havuzuyla¸ balıklarıyla¸ gülleriyle tabii varlıklarımızın yaşatılmasının bir canlı numunesidir.
Külliye içerisindeki sergi salonu¸ kütüphane ve tanıtım merkezi ise tarihî ve manevî değerlerimizi unutturmayan¸ yaşatan bir merkezdir.
Tohma'nın serinliği¸ buradaki hissiyatın manevî derinliği ile birleşince insan gönlüne huzur veren bir hava her tarafa hükmeder.
Ziyaretçilerin ihtiyaçlarına binaen tahsis edilen otoparklar¸ bahçeler¸ gezinti alanları¸ piknik yerleri¸ yine insana verilen değerin bir göstergesidir.
Hâsılı Somuncu Baba Külliyesi bir güzellik sergisidir…
Dergimiz de ismini bu yüce veliden almaktadır. Onun ismini dalga dalga Anadolu'ya ve insanlarımızın gönlüne yaymaktadır. Geçtiğimiz Mayıs ayında 11 ilde düzenlediğimiz “Gönül Geceleri” bu tanıtım faaliyetimizin bir nadide örneği idi. Binlerce okuyucumuzla¸ bu vesileyle görüştük¸ sevgiyi¸ hoşgörüyü¸ hizmeti¸ dahası Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi sevgisini birlikte paylaştık. Gösterilen teveccüh her türlü takdirin üzerinde idi. Bu da bizi gönülden memnun etti. Genç kardeşlerimiz¸ hanım ablalarımız¸ yaşlı amcalarımız saatler öncesinden gönül gecelerimizin yapıldığı salonları¸ statları doldurdular. Unutulmaz anları¸ Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi felsefesinin sıcak muhabbetini¸ bu tanıtım faaliyetlerimiz vesilesiyle hep birlikte yaşadık. Bu vesileyle bu güzelliği fark eden bütün okuyucularımıza gönülden selam ediyoruz.
Sevgili Somuncu Baba Dostları;
Vakfımızın kurucusu Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi'nin 14 Haziran 1990 tarihinde Hakk'a yürümesinden sonra her yıl geleneksel olarak yapılan bir başka faaliyetimiz de¸ “Darende¸ Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Kültür Etkinlikleri”dir. Bu yıl da 24 Haziran'da inşallah bu etkinliğimizi gerçekleştireceğiz.
Bu etkinlikler; birliğin¸ gönülden muhabbetin¸ sıcak sevginin ve başta söylediğimiz gibi güzellikleri fark edebilmenin en canlı örneğidir. Bütün okuyucularımızı¸ 24 Haziran'da Darende'ye davet ediyoruz. Misafirimiz olarak bekliyoruz.
Dergimiz; büyüklerimizin himmeti¸ yazarlarımızın üstün gayreti ve siz değerli okuyucularımızın desteğiyle 13. yayın yılına girmiş bulunuyor.

Hep birlikte daha iyi günlere ve güzellikleri fark edebilmeye…

Sayfayı Paylaş