DOĞUMUNUN 100. YILINDA ES-SEYYİD OSMAN HULÛSİ EFENDİ ÖZEL SAYISI

Somuncu Baba

1914 yılında dünyaya gelen Vakfımızın kurucusu Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi (k.s.)'nin doğumunun 100. yılını idrak ediyoruz. Bu vesile ile 2014 yılı içerisinde Vakfımız tarafından bazı etkinlikler tertip edilmektedir. Bu cümleden olarak biz de 164. sayımızı (Haziran 2014) ‘Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Özel Sayısı' olarak yayına hazırladık. Yıllardır bizimle birlikte olan¸ emeklerini esirgemeyen yazarlarımızın katkılarıyla birlikte¸ Uluslararası Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Sempozyumlarına yurtdışından katılan akademisyenlerin tebliğlerinin özetlerine yer verdik. Ayrıca¸ çeşitli üniv

1914 yılında dünyaya gelen Vakfımızın kurucusu Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi (k.s.)'nin doğumunun 100. yılını idrak ediyoruz. Bu vesile ile 2014 yılı içerisinde Vakfımız tarafından bazı etkinlikler tertip edilmektedir. Bu cümleden olarak biz de 164. sayımızı (Haziran 2014) ‘Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Özel Sayısı' olarak yayına hazırladık. Yıllardır bizimle birlikte olan¸ emeklerini esirgemeyen yazarlarımızın katkılarıyla birlikte¸ Uluslararası Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Sempozyumlarına yurtdışından katılan akademisyenlerin tebliğlerinin özetlerine yer verdik. Ayrıca¸ çeşitli üniversitelerde öğrenim gören genç kardeşlerimizin¸ Hulûsi Efendi (k.s.)'yi gençlere kendi anlayışlarıyla anlatma amaçlı kaleme aldıkları özel metinlerle sayfalarımızı süslemeye çalıştık. Konuyla ilgili fotoğrafları bir hatıra olarak görsel biçimde sunmaya çalıştık. Yine Hazret'e ithafen yazılmış çeşitli şiirler¸ dergimizin özel sayısına renk katan unsurlar oldu. Dergimizin 21. yayın yılını idrak ederken¸  bizlere bu fikri veren¸ böyle bir çalışmaya teşvik eden Vakıf Mütevelli Heyet Başkanımız H. Hamidettin Ateş Efendi'ye şükranlarımızı arz eder¸ emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliriz.


Kur'ân'ın yetiştirmeyi hedeflediği ve âyet âyet işleyerek inşâ etmek istediği gönül insanı¸ ilim ve irfânıyla olduğu kadar¸ kendinde kalmayıp başkalarına yansıyan hayır ve iyilikleriyle gönüllere taht kuran kimsedir.  İşte Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi¸ onlardan biridir.  O hayli yoğun meşgûliyetlerine rağmen çok dengeli bir metod takip etmiştir. Onun tasavvuf ve diğer mânevî ilimlerde çok derin bir vukûfiyeti vardır. Aynı zamanda büyük bir tesirle sıradan insanlara hizmet edip¸ onların gündelik hayatlarını geliştirmede onlara koşulsuz destek sağlamıştır. Bu şekilde¸ hem ilmi hem de ameliyle insanlığa mükemmel bir şekilde hizmet eden bir şahsiyet bulabilmek günümüz dünyasında neredeyse imkânsızdır.


Hulûsi Efendi (k.s.)¸ her hareketiyle önünde olduğu kimselere daima önder ve örnek olmuştur. Yürüyüşüyle¸ hitabıyla¸ nezaketiyle etrafındaki insanların yardımlarına koşmasıyla¸ dertleriyle ilgilenmesiyle¸ sevinçlerini paylaşmasıyla¸ velhasıl hayatın her yönüyle etrafına örnek olmuştur. Onu gören insanlar; İslâm'ın ruhunun cevherini¸ hoşgörü öğretilerini Hz. Peygamber (s.a.v.)'in ahlâkını temaşa etmişlerdir. Samimi dostları sadece Allah rızası için etrafında toplanmışlardır. Mü'minler bu güzel zat-ı muhtereme baktıklarında¸ üzerine sinmiş olan imanın ziyasından etkilenmiş sohbetine katılmaktan¸ emrettiği hayır hizmetleri yerine getirmekten manevî bir haz almışlardır.


22 Haziran 2014 tarihinde Darende'de tertip edilecek olan  ‘Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Anma Merasimine' bütün okuyucularımızı davet ederken¸  bu özel sayımızın kitaplığınızın en mutena köşesinde yıllarca saklanabilecek bir çalışma olduğu inancıyla¸ her satırında Hulûsi Efendi (k.s.)'nin gönül dünyasında yankılanan gül güzelliğinde hakikatleri bulabileceğinizi ümit ederek¸ en derin saygılarımla hepinizi muhabbetle selamlarım.


 21. yayın yılını idrak eden dergimize olan alakanızın artarak devamını bekleriz. Selam ile…


 


In the 100th Year of His Birth ‘Es-Seyyid Osman Hulusi Ephendi Special Issue


 


This year¸ we will celerate the 100th year of the birth of Es-Seyyid Osman Hulusi Ephendi (pbuh). Because of thiş the-re have been organized some activities and events by our foundation in 2014. and we've prepared this month's serial (issue 164) specially as  “Es- Seyyid Osman Hulusi Ephendi special issue”.


While reaching the 21st year of the publication of our serial¸ I would like to thank H. Hamidettin Ateş Ephendi¸ the chairman of the board of trustees of the foundation¸ for he suggested us this idea¸ and also the others who contributed us. On 22nd of June¸ 2014¸ we would like to invite all our readers to  “Somuncu Baba and Hulusi Ephendi Commemora-tion Ceremony” in Darende. Also¸ I would like to remind that this issue is a very special one which you can save for ye-ars in your library. I wish you all to catch the beauty that reflected in  the heart of  Hulusi Ephendi¸ and I would like to present my respects to all.


Best regards…

Sayfayı Paylaş