ÇALIŞMANIN ÖNEMİNE DÂİR

Somuncu Baba

İnanan insan; ahiret işlerini önemsemekle birlikte dünya işleri için de çalışır. Çünkü dinimiz çalışmaya çok önem vermiş¸ hatta bunu ibadet saymıştır. Allah'ı zikir ve ibadet zamanları için ayrılan zamanlar dışında günün her vaktinde çalışmak¸ üretmek¸ insanlara faydalı işler yapmak¸ projeler geliştirmek gerekmektedir. Allah Rasûlü (s.a.v.) ve ashabı gece gündüz demeden her hususta çalıştılar. Hem dünyalarını hem ahiretlerini mamur eylediler. Dünyalık kazançları ile hem kendilerinin¸ hem yakınlarının iaşesini temin ettiler¸ hem de din-i mübini İslâm için¸ ihtiyaçlı kimseler için ellerinden


İnanan insan; ahiret işlerini önemsemekle birlikte dünya işleri için de çalışır. Çünkü dinimiz çalışmaya çok önem vermiş¸ hatta bunu ibadet saymıştır. Allah'ı zikir ve ibadet zamanları için ayrılan zamanlar dışında günün her vaktinde çalışmak¸ üretmek¸ insanlara faydalı işler yapmak¸ projeler geliştirmek gerekmektedir. Allah Rasûlü (s.a.v.) ve ashabı gece gündüz demeden her hususta çalıştılar. Hem dünyalarını hem ahiretlerini mamur eylediler. Dünyalık kazançları ile hem kendilerinin¸ hem yakınlarının iaşesini temin ettiler¸ hem de din-i mübini İslâm için¸ ihtiyaçlı kimseler için ellerinden gelen yardımı yaptılar. Çalışmadaki en önemli denge¸ dünyalık işlerle meşgul olurken ahireti unutmamak¸ ihmal etmemektir. Aksi takdirde Allah muhafaza eylesin¸ dünyası da ahireti de harap olur gider. Allah rızası için¸ kişinin ailesinin geçimini temin etmek üzere çalışması günahlarının affına da vesiledir.


Peygamberimiz'in ümmeti olan hakiki bir iman sahibi¸ tembel olamaz. Başkalarının elindekilere bakmaz. Eğer toplumda böyle kimseler bulunuyorsa¸ bu İslâm'ın suçu değil¸ İslâm'ı anlayamamanın cehaletidir. Hatta dinimizde bir köşeye çekilip ibadet edeceğim diye dünyayı terk etmek yoktur. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) sosyal ve ekonomik önemi çok mühim olan bir hadisinde; “Hiç bir kimse kendi elinin emeğinden daha hayırlı bir rızık yememiştir. Zirâ Allah elçisi Davut (a.s.) da elinin kazancını yerdi.” buyurmuştur. (Buhari¸ Buyu¸ 15.) Vakfımızın Kurucusu Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi (k.s.) bir beyitlerinde şöyle buyuruyor:


Çalış tefeyyüz eyle yücel temeyyüz eyle / Fazilette sehâda örnek inan ol örnek


(Çalış¸ hem manevî yönden feyz al¸ hem maddî yönden gayret göster ki¸ yaşadığın toplumda seçkin bir insan ol. Örnek ve cömert bir insan olarak hayatını devam ettir.)


Vakıf Mütevelli Heyet Başkanımız H. Hamidettin Ateş Efendi de çalışmanın önemi hakkında şöyle buyuruyor: “Müslüman¸ çalışmanın ibadet olduğunu bilmekle beraber yalnız kendi nefsi veya sadece ailesi için çalışmak ve kazanmakla yetinmemelidir. Mü'min¸ yakın çevresindeki ve toplum bünyesindeki yardıma muhtaç insanlara faydalı olmak gayesi ile de çalışmalıdır. Aciz¸ yetim¸ dul ve işsiz gibi sosyal yardım bekleyen insanlar için çalışmak¸ özellikle ihtiyaçlı kimselere yardımcı olmak¸ vatan ve millet uğrunda rıza-i bâri için çırpınmak yüce dinimizin emri olduğundan bir ibadettir. Bu maksatla çalışan kişi ibadet etmiş sayılır.” Çalışmanın önemine dair birkaç güzel söz… Büyüklerin buyrukları ile sizleri selamlayalım.


Hz. Ömer (r.a.): “Sakın oturduğunuz yerden ‘Allah´ım rızkımı ver.' deyip durmayın. Gökten ne altın yağar¸ ne de gümüş?”


Hz. Ali (r.a.): “Çalışanlar¸ kötülük düşünmeye vakit bulamazlar. Çalışmayanlar ise¸ kendilerini kötülükten kurtaramazlar.”


 


On the Importance of Working


The one who is a believer works not only for the afterlife but also for the dunya (world) since our religion gives much importance to working and considers it as a kind of worship. Muhammad the Prophet (pbuh) and his companions worked day and night for each issue and aspect. Thuş they prospered both their afterlife and dunya.


In one of his poems Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi (pbuh) says in meaning¸ “Work hard! So you get enlightened morally and be an excellent example for the ones in your community. And go on your life as a generous person and a good model for the others.”


Helping the ones in need and working and fighting for the benefit of our country are a kind of worship since our religion requires us to do so.


Best regards…

Sayfayı Paylaş