AVRUPAYA AÇILAN KAPIMIZ: EDİRNE

Somuncu Baba

Osmanlı dönemi başlarında farklı isimlerle anılan şehrimiz¸ 1476'da yazılan Aşıkpaşazade Tarihi'nde Edrene olarak geçer. XVI. yy başlarında şehrin Edirne olarak adlandırıldığı görülür. Edirne 1361 yılında I. Murat tarafından fethedilmiş ve İstanbul'un alınışına kadar 88 yıl (1365-1453) boyunca Osmanlı Devleti'nin başkenti olmuştur.

Tarihinde çeşitli unvanları hak etmiş olan Edirne¸ mutluluk dönemlerinde “Der-i Saadet” (Mutluluk Kapısı) bir “Şenlikler Şehri”dir. II. Murad'dan IV. Mehmet'e kadar zafer kutlamaları¸ sünnet şenlikleri¸ II. Mehmet&#

Osmanlı dönemi başlarında farklı isimlerle anılan şehrimiz¸ 1476'da yazılan Aşıkpaşazade Tarihi'nde Edrene olarak geçer. XVI. yy başlarında şehrin Edirne olarak adlandırıldığı görülür. Edirne 1361 yılında I. Murat tarafından fethedilmiş ve İstanbul'un alınışına kadar 88 yıl (1365-1453) boyunca Osmanlı Devleti'nin başkenti olmuştur.


Tarihinde çeşitli unvanları hak etmiş olan Edirne¸ mutluluk dönemlerinde “Der-i Saadet” (Mutluluk Kapısı) bir “Şenlikler Şehri”dir. II. Murad'dan IV. Mehmet'e kadar zafer kutlamaları¸ sünnet şenlikleri¸ II. Mehmet'in evlilik törenleri “İstanbul'u kıskandıracak kadar” güzel olaylara sahne olmuştur. Bu “Serhat Şehri” tarihinde birçok kez felaketle de tanışmıştır. Şenlikleriyle “Mutluluk Kapısı” olarak hatırlanan Edirne'nin yanına "Bağrı yanık olan Edirne"yi de koymak gerekir.


Edirne her zaman kültür olaylarının yoğun yaşandığı bir merkez olmuştur. Mimarî yenilikler bu kentin yapılarıyla gelmiş; hat ve süsleme sanatının en güzel örnekleri burada verilmiş¸ çok sayıda medresesi yoğun tartışmalara tanık olmuş¸ tıp tarihine geçen ilk uygulamalar burada başlamıştır.


Kimliğini asıl Osmanlı döneminde bulan ve imparatorluğun ikinci kenti olan Edirne¸ kültürel mirasımızın en yoğun hissedildiği bir şehrimizdir.


 


Edime¸ camileri¸ çarşıları¸ köprüleri¸ tarihî evleriyle ve özellikle de Muhteşem Selimiye ile ülkemize gelenleri ilk karşılayan ve bir sınır kenti olma özelliğini en iyi yansıtan kültür diyarıdır.


Büyük Osmanlı Mimarı Koca Sinan'ın "Ustalık Eserim" dediği ve Unesco Dünya Kültür Mirası kabul edilen Selimiye Camii Külliyesi Edirne'nin başındaki tâcıdır.


Caminin kapısındaki kitabeye göre yapımına 1568 (Hicri 976) yılında başlanmıştır. Caminin 27 Kasım 1574 Cuma günü açılması planlanmışsa da ancak II. Selim'in ölümünün ardından 14 Mart 1575'te ibadete açılmıştır.


Caminin dört köşesinde bulunan her biri üç şerefeli 380 santimetre çapındaki minareler 70¸89 metre yüksekliğindedir. Minarelerin alem dahil yükseklikleri bazı kaynaklara göre 84 bazılarına göreyse 85 metredir. Cümle kapısının iki yakınındaki minarelerin şerefelerine üç ayrı yoldan çıkılır. Diğer iki minare tek merdivenlidir. Öndeki iki minarenin taş oymaları çukur¸ ortadaki minarelerin oymaları ise kabarıktır. Minarelerin kubbeye yakın olması¸ camiyi göğe doğru uzanıyormuş gibi gösterir. Bu caminin en büyük özelliği Edirne'nin her tarafından görülmesidir.


Tarihî Kırkpınar Yağlı Güreşleri¸  1361 yılından beri Edirne'de devam eden geleneksel bir spor organizasyonudur. Her yıl Temmuz ayının ilk haftasında düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşleri geleneğimizin çok boyutlu olarak dünya kültür mirası içine dâhil edilen bir tanıtım projesidir.


Avrupa'ya açılan kapımız olan Edirne; bütün güzellikleriyle¸ tarihî özellikleriyle gezilmesi görülmesi¸ tanınması gereken bir ilimizdir. Bu vesileyle bütün gönül dostlarımızı ve siz değerli okuyucularımızı kalbî muhabbetlerimizle salamlarız…


 


OUR GATEWAY TO EUROPE: EDIRNE


The city¸ named in different names in the early Ottoman Period¸ went by the name Edrene in Aşıkpaşazade History written in 1476. In the early 16th century¸ the city named as Edirne. It was conquered by Murat I and until the conquest of Istanbul¸ it became the capital of Ottoman Empire for 88 years (1365-1453).


Edirne is a gorgeous border city and the first welcomer to the visiters with its mosques¸ bazaars¸ bridges¸ historical houses and especially with its magnificent Selimiye Mosque. It is a fabulous cultural land with its those aspects.


Selimiye Mosque Külliye ( an islamic ottoman social complex)¸ for which the Chief Ottoman Architect Koca Sinan said¸ "my masterpiece" and which was accepted as UNESCO World Cultural Heritage¸ is like the crown on the head of Edirne.


Historical Kırkpınar Oil Wrestling¸ which has taken place in Edirne since 1361 and takes place in the first week of July every year¸ is a traditional sport organization and besides¸ it is a promotional project which has been involved multidimensionally in the world cultural heritage of our tradition.


 


Sayfayı Paylaş