AŞK DERYASI COŞUNCA

Somuncu Baba

Kainatın yaratılışındaki güzelliğin adıdır aşk. Allah'ın üstün güzelliğinin dünyadaki muradıdır aşk. Gönülde sevgili için hissedilen her duygu ve ruh aydınlığının kaynağıdır aşk. Âlemdeki dertlerin devası¸ aşkın içinde gizlidir. Sevgilinin ezel bezmindeki güzelliğini gören gönül gözü¸ onun yansımalarını bulduğu her gönüle her eşyaya âşık olur¸ aşkı arar maşuku bulur.

Kainatın yaratılışındaki güzelliğin adıdır aşk. Allah'ın üstün güzelliğinin dünyadaki muradıdır aşk. Gönülde sevgili için hissedilen her duygu ve ruh aydınlığının kaynağıdır aşk. Âlemdeki dertlerin devası¸ aşkın içinde gizlidir. Sevgilinin ezel bezmindeki güzelliğini gören gönül gözü¸ onun yansımalarını bulduğu her gönüle her eşyaya âşık olur¸ aşkı arar maşuku bulur. Sevgilinin ateşiyle yananlar¸ her zaman bu arayışın içindedir. Allah'ın varlığına ayna olan insana yapılan hürmet gerçekte varlığın yaratıcısına duyulan aşkın eseridir. Sevgilinin cemâline yönelmenin adına mihrâbı ebrû denmiştir. Hilal ebrû¸ bayramın müjdecisi ve hatta bayramın ta kendisidir. Yoluna canlar kurban edilen bayramdır. Tûr dağındaki ateş gibi gönülde zuhur eden ilahi tecelliler¸ içe doğan hikmetler¸ ilahi aşkın gerçekleşip ortaya çıkmasıdır. Güneş gibi parlayan bir mucizevi elin sahibine¸ ihsan olunan kudret âşıklara da verilen hazinedendir. Allah'ı bilmenin ve tanımanın adına aşk denmiştir.

Allah'ın zatına ait olan bu kutlu özelliğin gizli hazînenin bilinmek istemesiyle bu iklimin ankâsı aşk olmuştur. İlahi bir cezbe ile aşk¸ insanın bütün hücrelerini kaplayınca¸ bu sarhoşluk hali¸ hakikatlerin öğrenilmesine yol açan bilgelik ve ârifliğin kapılarını âşıklara aralar. Sevgili ile yakınlığın tanığı olan gönül can-ı dilden inleyince gözyaşlarının oluşturduğu aşk deryası cûşa gelir. İnci ve mercanları derûnunda saklayan sükûnetli derya mâsivayı dışına atar da inci mercanı kendinde saklar.

Sevgilinin ilahi nuruna kalbini yakan âşık¸ içini aydınlatır¸ irfana erişir.Mumda yanan pervane gibi kül olunca varlıktan kurtulur içten içe neşe gelir. Sevilendeki parlaklık seveni ateşleyip yakınca çağırdığı her yere koşa koşa gelir. Belâlar mihnetler sırrına saklamayan âşıklarda başa gelir. Gönül evi Allah evi gibidir. Aşkın her çeşidine kapısı açıktır. Bülbülün gül için dikene katlandığı gibi¸ sevginin hükmüne bende olanlar da ondan gelene razı olurlar.. İlahi aşk imanla başlar¸ vahdete ulaştırır.

Şu hakikat malum ki; seven gönül aşka gelir…

Sayfayı Paylaş