AKÇAKAYA'YA AKÇA ŞEHİR: KAYSERİ

Somuncu Baba

Artık Akçakaya Köyünün tanınması¸ tanıtılması zamanı geldi de geçiyor… Bir edibimizin Somuncu Baba Sempozyumundaki şu hitabı bize Darende-Kayseri birlikteliğine işaret ediyor: "Bu toplantıya Kayseri'den katılıyorum. Somuncu Baba¸ biliyorsunuz Kayserilidir. Kayseri'nin Akçakaya Köyünde doğmuş¸ oradan buralara taşınmıştır. Onu doğal olarak doğduğu şehir Kayseri sahiplenir. Hizmet verdiği ve Yıldırım Bayezid'in yaptırdığı caminin açılışında onunla birlikte bulunduğu Bursa da sahiplenir. Onu¸ Aksaray da sahiplenir. Onun gerçek sahibi ve ruhaniyetini yarınla

Kayseri… Somuncu Baba Hazretlerinin dünyaya teşrif ettiği bereketli şehir… Akçakaya Köyü¸  akça bir köy¸ Kayseri de akça bir şehir… Tarih ve kültürün eski bir Anadolu kilimi desenleri gibi nakış nakış işlendiği diyâr… Şemsettin Musa Efendi'nin evladı Hamid-i Veli'yi çocukluk yıllarında eğittiği ilim yurdu…


Doğduğu şehir Kayseri'den sonra¸ Şam¸  Tebriz¸  Erdebil'e yolu düşmüş… Bursa'da gönül fırınında aşk ateşiyle pişmiş¸ gönülleri olgunlaştırmış… Yolu Aksaray üzerinden Mekke'ye Medine'ye uzanmış… Ve sonunda Darende'yi ebedî mekân tutmuş… Onun için Kayseri ile Darende; Somuncu Baba Hazretleri vesilesiyle¸ kardeş şehirlerdir âdeta.


Vakıf Mütevelli Heyet Başkanımız H. Hamidettin Ateş Efendi¸ yıllar öncesinden¸ Somuncu Baba Hazretlerinin doğduğu Akçakaya Köyüne yaptığı ziyaretlerle o yörenin de kalkınması¸ tanınması¸ eski eserleri yenileme projeleriyle imar ve ihya edilmesi için gayretler göstermiştir. 2000'li yıllarındaki bir ziyaretinde yaşlı bir teyze Şeyh Hamid-i Veli Mescidine yakın olan evine davet etmişti bizleri. Orada söz açılınca; "Şeyh Hamid-i Veli Hazretlerini burada üzdükleri için beddua ettiğini¸ o sebeple bu köyün viran olduğunu¸ köyden çıkanların Sabancı ailesi gibi zengin olduklarını¸ köyde yaşayanların ise pek onmadığından bahsetmişti. Vakıf Başkanımız da; "İnşallah evladından bir hal ehli de dua eder¸ gayret eder de imar olur¸ gelişir¸ güzelleşir"  demişti.


Bu muhabbetten sonra teknik ekiplerimiz gerekli incelemelerde bulunup¸ Talas Belediyesi ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yeni bir restorasyon projesinin temellerini atmışlardı. Bu çalışmalarla birlikte¸ Akçakaya Köyünün ve mescidin bulunduğu civarın altında bir yer altı şehrinin meydana çıkmış olması aslında köye olan ilgiyi daha artırdı. Ancak yeraltı şehriyle ilgili çalışmalar¸ yer üstündeki eserlerin restorasyonunun başlanmasına bir vesileyle engel olmuş oldu.


Artık Akçakaya Köyünün tanınması¸ tanıtılması zamanı geldi de geçiyor… Bir edibimizin Somuncu Baba Sempozyumundaki şu hitabı bize Darende-Kayseri birlikteliğine işaret ediyor: "Bu toplantıya Kayseri'den katılıyorum. Somuncu Baba¸ biliyorsunuz Kayserilidir. Kayseri'nin Akçakaya Köyünde doğmuş¸ oradan buralara taşınmıştır. Onu doğal olarak doğduğu şehir Kayseri sahiplenir. Hizmet verdiği ve Yıldırım Bayezid'in yaptırdığı caminin açılışında onunla birlikte bulunduğu Bursa da sahiplenir. Onu¸ Aksaray da sahiplenir. Onun gerçek sahibi ve ruhaniyetini yarınlara taşıyan¸ kabrinin olduğu yer¸ Darende'dir. Darende¸ 19 yıldan buyana onun adına bir dergi çıkarmaktadır¸ Türkiye'de birçok ilimizin kalitesine ulaşamadığı bir dergi: "Somuncu Baba". Bugün burada bu derginin gölgesi altında toplanıyoruz."


  Somuncu Baba Dergisinin bu sayısı ile bir adım daha atıp¸  Kayseri'ye ve bütün okuyucularımıza selam ediyoruz…


 


A WHITISH CITY TO AKÇAKAYA: KAYSERI


Kayseri… The blessed city where Somuncu Baba was born… The village Akçakaya¸ a whtish village¸ a whitish city in Kayseri… A place where the history and culture were embroidered like an ancient Anatolian rug's ornaments. It is an education place where Şemsettin Musa Efendi educated his son Hamid-i Wali in his childhood…


After Kayseri¸ where he was born¸ he went to Şam¸ Tebriz¸ Erdebil…


In Bursa he grew mature with the fire of divinely love and made the hearts mature¸ as well. He went to Makkah and Madinah from Aksaray…And eventually he dwelled in Darende forever. Because of this¸ Kayseri and Darende are like sister cities.

Sayfayı Paylaş