AĞIZ VE DİŞ BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR?

239 Aile-10

Ağız ve diş sağlığına ilişkin birçok hastalığın temelinde, ağız bakımının yeterli olmaması durumu söz konusudur. Dişlerde bakteri plaklarının oluşumunun engellenmesi, besin artıklarının uzaklaştırılması ve ideal ağız pH’ının korunabilmesi için gün içerisinde alınan her öğünün sonrasında dişler fırçalanmalıdır. Bu, günlük olarak 2 veya 3 kez diş fırçalamayı gerektirir. Bununla birlikte, yalnızca diş fırçalamak, ağız hijyeninin tam olarak sağlanması için yeterli değildir. Diş aralarında kalan besin artıklarının uzaklaştırılması ve buralarda bakteri üremesinin engellenmesi için diş fırçalamanın yanında diş ipi kullanımı da gereklidir. Ağızda bakteri üremesine açık olan bir diğer bölüm ise dil yüzeyidir. Dil yüzeyinde bakteri üremesinin önlenmesi için diş fırçalarının arkasında bulunan veya ayrı bir ürün şeklinde satılan dil temizleyicilerinin günlük olarak kullanılması gerekir. Tüm bu işlemler yapılırken ağız ve diş eti yüzeylerine hasar verilmeyecek şekilde dikkatli ve özenli davranılmalıdır. Diş fırçalama ve diş ipi kullanımı ve dil temizliğine ek olarak ağız bakım sularının da kullanımı tam bir ağız hijyeninin elde edilmesini sağlayarak diş ve diş eti hastalıklarını önleme konusunda oldukça etkilidir.

Gerçek bir diş temizliği, diş hekimleri tarafından yapılır ve bu işlemin öncesinde detaylı bir ağız muayenesi yapılmalıdır. Dişlerin temizlenmesi, diş eti iltihabı gibi sorunların önlenebilmesi, buna bağlı olarak diş eti çekilmesi ve diş kayıplarına kadar ilerleyebilen problemlerin engellenebilmesi açısından büyük bir öneme sahiptir.

Diş taşı temizleme

Ağız ve diş bakımı düzenli ve titiz bir şekilde yapılsa dahi besinlerde ve tükürük salgısında bulunan bazı mineraller sebebiyle birkaç yılda bir diş taşları tekrarlayabilir. Bu nedenle diş temizliği, birkaç yılda bir yaptırılması gereken rutin bir ağız bakım işlemi olarak görülmelidir. Diş temizleme işlemlerinde hekimler tarafından çeşitli aletler ve ilaçlar kullanılabilir. Genellikle temizleme işlemine ultrasonik cihazlar kullanılarak başlanır. Bu aletler, titreşim yoluyla diş taşlarının çatlatılmasını sağlar. Büyük tartarların dişlerden ayrılmasını sağlayan bu işlemin ardından, ağız içerisine su püskürtülür ve dökülen tabakalar temizlenir. Ardından, ince yapılı aletler yardımıyla küçük tartarların temizliğine geçilir. Dişlerin kıvrımlı bölümlerinde ve diş aralarında biriken tüm tartarlar temizlenene dek bu işlem sürdürülür. Tartarlar tamamen temizlendikten sonra diş cilası veya florür içerikli macunlar uygulandıktan sonra temizleme işlemi sonlandırılır. İşlem, genellikle 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Fakat diş taşlarının yoğunluğu ne kadar fazla ise işlemin de o kadar uzun olacağı söylenebilir. Diş temizleme uygulamalarının ardından, yarım saat süre ile bir şey yenilmemesi ve içecek tüketilmemesi önerilir. Bu sürenin bitiminde kişiler normal yaşantılarına ve beslenme düzenlerine dönebilirler.

 

Sayfayı Paylaş