ANNE VE BEBEĞİN BAKIMI

237 Aile-18

Kitabın adı: Anne ve Bebeğin Bakımı

Yazarı: Dr. Ömer Turgutalp Kadıoğlu

Yayınevi: Damla Yayınevi

Yayın yeri ve yılı: İstanbul/2010

Sayfa sayısı: 255

Yaş aralığı: 14+

İşlenen konular: Gebelik ve doğum, yeni doğan bebeğin bakımı, çocukluk…

Hani anlamlı bir hikâye vardır. Zengin bir ailenin fakir bir komşusu vardır. Bu fakir aileden özellikle akşam olunca kahkaha sesleri yükselir. Zengin aile, bu duruma şaşırır. Kendileri çok zengin oldukları halde bu fakir aile kadar mutlu değillerdir. Zengin komşunun hanımı bir gün fakir komşusunun hanımı ile konuşur ve bu mutluluklarının sırrını sorar. Fakir komşu, altıntoplarının olduğunu mutluluklarının kaynağının altıntopları olduğunu söyler. Zengin komşu, kocasına akşam olunca durumu anlatır. Ertesi gün, zengin komşunun kocası gider ve altından bir top alır gelir fakat onların altıntopu huzur getirmez. Bunun üzerine zengin komşu fakir komşuya kendi altıntoplarının neşe getirmediğini söyleyince fakir komşu altıntoplarının bebekleri olduğunu, onları çocuklarının meşgul ettiğini, böylece mutluluklarının katbekat fazla olduğunu söyler.

Bu hikâyede olduğu gibi, bir anne-baba için bu dünyada sahip olunacak en büyük zenginlik, sanırım, çocuk sahibi olmaktır. Elbette bu durumun getireceği sorumluluklar da vardır. Sorumluluğunun bilincinde olan ve çocuklarının bakımlarını bilinçli olarak yapan aileler sıkıntı yaşamaz. Bunun için de bazı şeyleri bilmekte fayda vardır. Kulaktan dolma bilgilerle yapılacak çocuk bakımları faydadan ziyade zarar verebilir. İşte “Anne ve Bebeğin Bakımı” adlı çalışma, bebek sahibi olmak isteyen aileler ile hâlihazırda çocukları olan ailelerin istifade edebileceği bir kitap. Bu kitapta yazar, gebelikten başlayarak beş-altı yaşına kadar çocukların bakımı ile ilgili pek çok bilgiye yer veriyor. Kitabın “İçindekiler” bölümünü şu şekilde oluşturmuş: Gebelik ve Doğum s. 21, Yeni Doğan ve Çağı s. 55, Süt Çocukluğu Dönemi s. 83, Yaşamın İlk Yıllarında Yeteneklerin Gelişmesi s. 113, Süt Çocuğunun Beslenmesi s. 125, Oyun Çağı s. 151, Hasta Çocuğun Bakımı s. 161, Problemli Çocuklar s. 177, Ailenin sık Sık Karşılaştığı Sağlık Problemleri s. 201. Bu bölümlerin altındaki alt başlıklarda bebeklerin/çocukların beslenmesinden hastalıklarına, fiziksel ve ruhsal gelişimlerine varıncaya kadar pek çok bilgiyi bulabilirsiniz.

Elinizin altında bulunacak böyle bir kitapla, önceden bildiğiniz ancak doğruluğu konusunda şüphe duyduğunuz pek çok soruya da cevap bulabilirsiniz. Böylece çocuk bakımında, öncesinde ve sonrasında çok daha bilinçli bir şekilde bebeklerinizi büyütebilirsiniz. Kitaptaki bilgiler görsellerle de desteklenmiş, bu uygulama da anne-babalara kolaylık sağlar diye düşünüyorum. Faydalanacağımız böyle bir çalışma olması, hem bizim hem de çocuklarımızın hayatını kolaylaştıracaktır.

 

Sayfayı Paylaş