HZ. HANSA BİNTİ HİZAM (R.ANHA)

İki cihan serveri Hazreti Peygamberimiz’in (S.A.V.) desteği ile babasının ve ailesinin yapmış olduğu  baskıdan kurtulup gönlünün arzu etmiş olduğu kişi ile evlenen sahabi bir hanım efendidir.

Babası Hizam bin Hâlid el-Ensâriyyedir.

Künyesi Ümmü’s-Saib’dir. Ümmü’l-Müseyyib’de denmiştir. Bir rivayete göre, Hazreti peygamberimiz (S.A.V.) Efendimiz’in mübarek kızı Hz. Zeyneb Validemiz ebediyete intikal edince, Zeynep annemizin mubarek cenazesini  gasil edenler arasında Hz. Hansa (R.Anha)’da vardır.

Son derece İslam ın güzel ahlaki yapısını üzerinde toplayan, hürmette ve nezakette kusur etmeyen ikram etmeyi seven misafirperver olan Hz. Hansa (R.Anha), evinde özellikle Ashabı Kiramın önde gelen büyüklerini ağırlamaktan son derece büyük zevk duyar, onlara ikram ve izzette bulunup, sohbetlerini dinleyip istifade etmekten büyük bir mutluluk  duyardı.

Hz. Hansa Binti Hizam, ilk evliliğini Enes bin Katâde (R.A.) ile yapmıştı. Hz. Enes Uhud savaşında şehit olunca Hansa (R.Anha) dul kalmış, babası da Hansa’yı kendi fikrine gönlüne danışmadan Amr İbn Avf kabilesi oğullarından birisiyle evlendirmişti. Oysa Hazreti Hansa Ebû Lubâbe bin Abdülmünzîr ile izdivaç yapmak istiyordu.

Babası Hansa’ya: -“Sana bîr müjdem var” dedi. Hansa: -“Nedir o?” diye babasına sordu. Babası:

-“Seni Amr İbn Avf oğullarından birisiyle evlendirdim” dedi. Duyduklarına çok üzülen Hansa:

-“Bana haber vermeden nasıl evlendirirsin?” diye babasına tepkisini gösterdi. Babası ise:

-“Emrime karşı mı geliyorsun?” dedi. Hansa: -“Hayır, ama niye önce bana haber vermedin” dedi. Babası ise: -“Benim seçtiğim adamdan başkasıyla evlenmeyeceksin” diyerek dediğinde diretti.

Hz. Hansa durumu derhal Resûlullah’a (S.A.V.)) bildirmek için Huzur-u Saadete girdi ve:

-“Yâ Resûlallah! Babam benim fikrimi sormadan bana haber vermeden istemediğim biriy nikâhladı. Oğlumun amcasını daha çok seviyorum” dedi.

Peygamberimiz (S.A.V.): “Onunla nikâhın yoktur. İstediğin kimseyle nikâhlan” diyerek Hazreti Hansa(R.Anha)’ya  cevaz verdi.

Hansa (r.anha), Ebû Lubâbe künyeli Rifaa bin Abdülmünzîr ile nikâhlanmış ve bu evlilikten es-Saib adında bir çocuğu dünya ya gelmiştir. Hz. Hansa(R.Anha) böylece kıyamete kadar gelecek bütün ailelere örnek olacak bir olayın vukua gelmesine sebep olmuştur.

HAKKINDAKİ HADİSLER:

Hz. Câbir (r.a) anlatıyor: “Resûlullah (S.A.V), Ümmü’s-Saib’in (r.anha) yanına girdi ve: “Niye zangırdıyorsun, neyin var?” dedi. Kadın: “Humma (sıtma)! Allah belasını versin!” dedi. Hazreti peygamberiz (S.A.V.) de: “Sakın humma hastalığına sövme! Çünkü, o, insanların hatalarını temizlemektedir, tıpkı körüğün demirdeki pislikleri temizlediği gibi!” buyur

Sayfayı Paylaş