ŞEHR-İ ÜSKÜDAR

229-aile-07

500 binleri geçen nüfusu, sahili, Kız Kulesi, Marmara’sıyla güzel olduğu kadar çok da kalabalık bir ilçe Üsküdar. İnsanların oturdukları yerlerde, orayı tercih etme sebepleri vardır. Evleri büyüktür, ekonomik olarak ucuzdur ya da ulaşımı kolaydır gibi. Her ne kadar çok kalabalık olup ve devamlı hareket halinde olsa da, merkez ve çevresindeki mahallelerde oturanların Üsküdar’ı birinci tercih sebebi ulaşım kolaylığı. Yanı sıra başka önemli konular var tabi. Mesela ben tarihî yapısını ve sürekli olan kültür etkinliklerini çok severim. Bir de Aziz Mahmut Hüdâyî Hazretleri, Gülnuş Emetullah Valide Sultan ve Şeyh Devati Hazretleri gibi hem tarihî hem tasavvufî yönden değerli zatların türbeleri var. Özellikle Mihrimah Sultan Camii, Yeni Valide Camii, Kuşkonmaz Camii ve burada adını sayamayacağımız daha birçok cami ve kütüphaneler, bence Üsküdar’ı önemli kılan yapılar. İstanbul’un her yerinden Üsküdar’a gezmeye gelinir. Aileleri ya da arkadaşlarıyla Sahil boyunca yürüyen insanların yüzünde mutlu bir ifade görmek mümkündür. Bunu Fethipaşa Korusu, Çamlıca Tepesi gibi yerlere gidip canım İstanbul’u yukarıdan seyreden insanların yüzünde de görebilirsiniz.

Kuşkonmaz Camii ve Kütüphanesi başlı başına insanın yenilendiği bir ortam gibi gelir bana. Martı çığlıkları ve denizin sesi eşliğinde namaz kılmak, kütüphanesinde kitap kokuları içinde çalışmak, bitmesini hiç istemediğim zamanlardır. Zeynep Kamil’e doğru çıkıldıkça belki de çoğu İstanbullunun bilmediği ama Anadolu yakasının en büyük külliyesi olan Atik Valide Camii ve Külliyesi yer alır. Atik Valide Külliyesi, eserlerini gördükçe hayranlığımın daha çok arttığı büyük usta Mimar Sinan’ın son eseridir ve 1570’de II. Selim ‘in eşi, III. Murat’ın annesi Nurbanu Valide Sultan adına yapılmıştır. Bu eserden de görüleceği üzere, valide sultanlarımız, hayatları boyunca banisi oldukları eserler ve sayısız hizmetleriyle halkın gerçek birer anası gibi davranmışlardır.

Valide-i Atik Külliyesi, cami, sübyan mektebi, aşevi, tekke, darüşşifa, hamam, darulhadis, darulkurra, kervansaraydan oluşan çok büyük bir külliye. Üsküdar’da yaşayan ya da yaşamayan herkesin mutlaka gezip, Mimar Sinan’ı ve Nurbanu Valide Sultanı hayırla yad etmesi gereken çok önemli bir eser.

Ünlü şairimiz Yahya Kemal, “Atik Valde’den İnen Sokakta” şiirini külliyenin bulunduğu sokak için yazmıştır. Yazımızın ilk bölümünü bu şiirin ilk dizeleriyle bitirelim:

İftardan önce gittim Atik Valde Semti’ne.

Kaç defa geçtiğim bu sokaklar yine

Sessizdiler. Fakat Ramazan manevîyatı

Bir tatlı intizara çevirmiş sükuneti

 

Sayfayı Paylaş