OĞLUMU YETİŞTİRİYORUM

Yazar    : Mine İzgi    Sayfa Sayısı    : 440
Yayınevi/Yılı    : Elit Kültür/2015
İşlenen Konular    : Erkek evlat sahibi ebeveynler için yaş yaş bilgilendirme, yönlendirme ve olası problemlere sunulan çözüm önerileri.

Mine İzgi, bu gözlerin şimdiye dek gördüğü en adanmış ruhlardan biridir. Samimiyetini şahsen tanışarak da gönlümde garantilediğim, “Ana” adının içini dolduran kadınlardan… “Oğlumu Yetiştiriyorum” adlı eserini erkek evlat sahibi ebeveynler için çekirdekten başlayarak kaleme alan yazar, cemiyete mutlu oğullar kazandırmanın temelini, anne-baba ilişkisindeki sıhhat olarak belirliyor.
Gerek maddî gerek mânevî bir donanım teklifiyle satırlarını sürdüren İzgi, oğullarımıza bırakabileceğimiz en büyük mirasın geçici olana değil kalıcıya, bu dünyadan ötelere uçurabilecek kanatlara yönlendirmek olacağını anlatıyor. Can sıkıntısına dahi fırsat bırakmayan janjanlı teknolojilerden doğaya, doğala ve tüketilemeyene yönlendirmek… Meşguliyetin asla bitmeyeceği bir dünyada, kendi dünyasını kurabilmeyi öğretmek… Tıpkı soğuk kış günlerinde içimizi ısıtan bir yün kazağı örer gibi, ilmek ilmek karakter örüyor. Önce kendinin, sonra etrafındakilerin kıymetini bilen, kalite kokan bir karakter…
“İnsan bir kaleyse, o kalenin harcını anne karmıştır.” der gibi, geleceğin görünmez mimarlarını öğütlüyor sevgili yazar. Hamilelikten itibaren pür dikkat sürdürülen bir eğitim yolculuğunu, ilk öğretmenliği, annenin yediği aş kadar, ciddiyetle önemsiyor. Karnı da, aklı da, gönlü de bir arada doyurmanın gerekliliğini şiddetle savunuyor.
Eser, bazı temel yapı taşlarını oturttuktan sonra 0-25 arası erkek bireylerin gelişim süreçleri, hassasiyet gösterilmesi gereken hususlar, genel ihtiyaç listeleri ve karşılaşılabilecek problemler için yazarın verdiği kıymetli tavsiyelerle hem bir anne-baba sohbetini andırıyor hem de ansiklopedi görevi görüyor. Kendisi de 2 erkek evlat sahibi olan İzgi, yeri geldikçe tecrübelerini de bilgisiyle harmanlayarak, özellikle yeni anneler için cankurtaran rolü oynuyor. Hatta yalnızca anneler için değil, babalar için de öyle… Sağlıklı bir ilişkinin başlangıcı için, baba-oğul iletişiminin nasıl zenginleşebileceğinin cevabını da bulabiliyoruz ilerleyen sayfalarda.
Evde kullanılan dilin dahi, oğlumuzun bilinç haritasında kayıt altına alındığını belirten İzgi, çocuğun dinî ve ahlakî eğitiminin aile içinde sarf edilen kelimelerle ilk tohumlarının atıldığını da ekliyor. Disiplinin ise ancak model olmakla en etkili şekilde sağlanabileceğine dikkat çekiyor.
Sözün özü, bu kitap anlatmakla bitmiyor. Erkek evlatlarımızın ilk adımlarından evlilik yoluna girene dek, sahne sahne sunulan gelişim evreleri, tedbirli ve tesirli ebeveynler olmak yolunda işimizi kolaylaştıracaktır.
İstifadeli okumalar dileriz.

Sayfayı Paylaş