NEDEN CHECK-UP?

Check-up “Dönemsel Sağlık Taraması”, hiçbir şikâyeti olmayan kişilerde, gizli kalmış ve ileride hastalığa yol açabilecek problemlerin saptanması ve önleyici tedbirlerin alınmasını sağlar. Modern tıp, hastalık ortaya çıkmadan önce gerekli önlemleri alarak kişinin sağlıklı kalmasını sağlamayı amaçlar. Bu nedenle, hiçbir şikâyeti olmasa da her insanın belirli periyotlarla doktora başvurarak genel sağlık kontrolünden geçmesi gerekir. Bu periyotlar, yaşa ve kişinin genel durumuna göre değişebilir. 6 ayda bir yapılacak olan check-up ile meme, rahim ağzı, prostat ve kalın bağırsak kanserlerinin erken dönemde teşhisi mümkündür. Çağımızın hastalıkları olan koroner arter hastalıkları, kanser, hipertansiyon gibi pek çok erken ve doğru tanı, yaşam süresi ve kalitesi açısından son derece önemlidir. Ayrıca hiçbir belirti vermeden ve hastada hiçbir şikâyete neden olmadan yıllarca sinsice seyreden, öte yandan beyin, kalp, böbrekler gibi hayati organlara da zarar veren hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve diyabet gibi hastalıklarda da erken teşhisin ve düzenli tedavinin önemi büyüktür. Karaciğer hastalığı, meme, rahim, kalın bağırsak, mesane ve prostat gibi sık görülen bazı kanserlerin de erken teşhisi hayati önem taşımaktadır. Önemsiz olduğunu düşündüğünüz bir belirti bile çok önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Unutmayın ki pek çok hastalık erken dönemde fark edilirse, uygulanacak tedavinin başarısı da o denli fazla olmaktadır. Bu nedenle yılda bir kez yaptıracağınız check-up ile sağlığınızdan emin olabilirsiniz.

40 yaş üstü erkek check-up kimler yaptırmalı; ailesinde şeker, hipertansiyon, şişmanlık, prostat gibi kalıtımsal ve kronik hastalığı olanlar, bu hastalık için risk taşıyanlar, 40 yaş altı erkek check-up kimler yaptırmalı; kendine çok fazla vakit ayıramayanlar, ailesinde şeker, hipertansiyon, şişmanlık, prostat gibi kalıtımsal ve kronik hastalığı olanlar, bu hastalık için risk taşıyanlar, 40 yaş üstü kadın check-up kimler yaptırmalı; ailesinde şeker, hipertansiyon, şişmanlık, jinekolojik hastalıklar gibi kalıtımsal ve kronik hastalığı olanlar, bu hastalık için risk taşıyanlar, jinekolojik kontrollerini rutin yaptıramayanlar, 40 yaş altı kadın check-up kimler yaptırmalı; kendine çok fazla vakit ayıramayanlar, ailesinde şeker, hipertansiyon, şişmanlık, jinekolojik hastalıklar gibi kalıtımsal ve kronik hastalığı olanlar, bu hastalık için risk taşıyanlar, jinekolojik kontrollerini rutin yaptırmayanlar, Yönetici check-up kimler yaptırmalı; yoğun tempoda çalışanlar, kendisine fazla vakit ayıramayanlar, ailesinde şeker, hipertansiyon, şişmanlık, prostat, meme ve rahim kanseri gibi kalıtımsal ve kronik hastalığı olanlar.

Kişiye özel check-up; yaş ve cinsiyet farklılıklarına göre düzenlenen standart check-up programlarının aksine, taşıdığınız risklere göre belirlenen bir program ile daha detaylı tetkikler yaptırabilir, sağlığınız için gerekli önlemleri zaman kaybetmeden alabilirsiniz. Check-up sırasında yapılacak işlemler; kan alınması, tansiyon, nabız, kilo ve boy ölçümü, muayene, check-up içeriğine göre diğer tetkikler.

Sayfayı Paylaş