BEL AĞRISINDAN KORUNMANIN YOLLLARI

Eğer siz de bel ağrısı sıkıntısı çekiyorsanız, herkesin kendisinin uygulayabileceği yöntemlerle ağrılarınızı azaltabilir hatta tamamen kurtulabilirsiniz. Nasıl mı? Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, bel ağrısından korunmanın yollarını sizler için anlattı:
Daha fazla egzersiz yapın: Daha az hareket ve istirahat etmenin ağrınızı azaltmak için iyi bir yol olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat kas gerilmesi ve enflamasyonu/ödem hafifletmenin en iyi yolu sürekli fiziksel aktiviteden geçiyor.
Kilonuza dikkat edin: Fazla kilo, ağrı ciddiyetinizi daha da kötü bir seviyeye getirebilir ve belinizde zorlamaya yol açar.
Sigara bel ağrısı yapar: Sigara içmek, besin içeren kanın, omurgadaki disklere akışını engellemektedir. Bu yüzden sigara içenler sıklıkla bel ağrısı çekerler.
Hangi pozisyonda uyumalı?: Cenin pozisyonunda uyumanız bazen doktorlar tarafından tavsiye edilir. Sırtüstü mü yatmak istiyorsunuz? Dizlerinizin altına ve belinizin altına yastık koyun. Yüzüstü yatmak özellikle belinizin zorlanmasına yol açabilir. Eğer başka türlü uyuyamıyorsanız, kalçanızın altına yastık yerleştirin.
Duruşunuza dikkat edin: Bel ağrınızı önleyen en iyi sandalye bel destekli veya arkası düz olandır. Otururken dizlerinizi kalçanızdan daha yüksekte tutun. Eğer çok uzun süre ayakta kalacaksanız, başınızı dik tutun ve karnınızı içeriye çekin. Eğer mümkünse, bir ayağınızı sekmenin üzerinde tutun ve her 15 dakikada bir ayağınızı değiştirin.
Ağır şeyleri kaldırırken dikkat: Ağır şeyleri kaldırırken belinizden eğilerek kaldırmayın. Dizlerinizi bükün ve çökün, karın kaslarınızı kasın ve ayağa kalkarken kaldırdığınız objeyi vücudunuza yakın tutun. Bir şey kaldırırken vücudunuzu döndürmeyin.
Topuklu ayakkabılardan kaçının: Ağrı noktanızı genişletebilir ve belinizi incitebilir. Topukların 2,5 cm olmasına dikkat ediniz.
Çantayı postacı gibi takın: Başınızdan geçirebileceğiniz uzun ve kalın saplı, ayarlanabilir kayışlı çantalar seçin.
Bel kuşaklarını unutun: Birçok bel destekleyicisi mevcuttur. Belli ameliyatlardan sonra bunlar yardımcı olabilir fakat kronik bel ağrısına tedavi amaçlı yardımcı olduğu kanıtlanmamıştır. Arka cepteki cüzdanı çıkartın ve dar kot pantolon giymeyin.

Sayfayı Paylaş