BU UYARILAR YAŞLILARA ÖZEL!

Yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı özellikle yaşlı hastalarda depresyon, hafıza kaybı, idrar kaçırma gibi rahatsızlıklara sebep oluyor.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı, halk sağlığını ve tedavi maliyetlerini yüksek oranda etkiliyor. Özellikle yaşlı hastalarda “Polifarmasi”nin (çoklu ilaç kullanımı) yaygın olması sebebiyle akılcı olmayan ilaç kullanımına sıkça rastlanıyor.

Ülkemizde yaşlı hastaların reçetesiz olarak kullandığı ilaçların yüzde 40-60’ını ağrı kesiciler, kabızlık ilaçlar ve vitaminler oluşturuyor. Yaşlı hastalar genellikle kullandıkları bitkisel ürünleri, vitaminleri doktor ya da eczacılarına bildirmiyor. Fakat bu tür ilaç dışı gıda takviyeleri de ilaçlarla etkileşime giriyor ve istenmeyen etkiler gözleniyor. Bunun yanı sıra yaşlıların sıkça kullandığı merkezî sinir sistemi depresanları, antibiyotikler, ağrı kesiciler, kan sulandıran ilaçlar, tansiyon ilaçları, solunum yollarını açan ilaçlar, idrar söktürücüler ve kan şekerini düşüren ilaçlar diğer kullanılan ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkilere sebep oluyor.

Yaşlılarda en sık rastlanan yan etkiler; depresyon, bilinç bulanıklığı, huzursuzluk, düşme, hafıza kaybı, istem dışı hareketlere neden olan hastalıklar, kabızlık ve idrar kaçırma. “Akılcı İlaç Kullanımı” konusunda dikkat edilmesi gereken hususları şöyle sıralayabiliriz:

  • Her belirti veya yakınma için hemen ilaç kullanmamalı.
  • Kullanılan tüm ilaçlar doktor ile paylaşılmalı.
  • İlaçlar doktor ve eczacının önerdiği dozda ve tedavi şemasına uygun şekilde kullanmalı. Sorun veya sorular ile ilgili mutlaka doktora veya eczacıya danışılmalı.
  • Kullanılan ilaçlar ile ilgili karşılaşılan her türlü yan etki mutlaka doktora iletilmeli.
  • İlaç kullanımında herhangi bir zorluk ile karşılaşılması durumunda konu doktor ile paylaşılmalı.
  • Hastalar “bitkisel” olarak tanımlanan takviyeleri kullanacağı zaman, mutlaka bir doktor veya eczacıya danışmalı.

Sayfayı Paylaş