SOHBET YOLU

Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Hazretleri’nin sevgili eşi Hacı Naciye Hanım ya da cümlenin dediği gibi Hacı Valide, bir sohbet sırasında anlatmıştı:

– Sivas’ta İhramcızade Hazretleri’nin evinde sohbetteydik. Çok muhabbetli bir sohbet oluyordu.  Biz Efendi Hazretleri’nin eşi Hafız Anne ile birlikte hanımlar tarafındaydık. Benim çocuklar henüz çok küçük oldukları için, gürültü yapmamaları için çok dikkat ediyordum.  Benim bu denli sıkılmam Efendi Hazretleri’ne malum olmalı ki, sohbet sonrasında mübarek bizim bulunduğumuz odanın kapısına geldi ve “Hanım kızım, sizin çocuklarınız bizim gözbebeğimiz. Bırak sıkma onları.” dedi. Darende de bizim ev küçüktü ama elhamdülillah çok misafirimiz olurdu ve yemeklerden sonra sohbetler olurdu. Akşamları ya da sabah namazından sonra olan bu sohbetlerin feyizli olması için, ilk baştan yapılan hazırlıklara çok önemlidir. Evde yemek yapanların abdestli olarak gönül hoşluğu ile yemekleri hazırlaması,  gelen misafirlerin güler yüzle ve muhabbetle karşılanmasına dikkat edilirdi. Efendim (Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi), yemekler hazırlanırken mutfağa gelir, aileden kız gelin kim varsa hizmet eden güler yüzle hatırını sorar, “Hacı Hanım bir ihtiyacınız var mı?” der ve yapılan hazırlıklar için dua ederdi.

Sohbetlere uzak köylerden ve Darende’nin içinden çok kişi gelirdi. Özellikle İhramcızade Hazretleri’nin teşrif ettiği sohbetler, daha kalabalık  ve muhabbetli olurdu. O zaman Efendim sevincinden yerinde duramaz, sohbet boyunca hizmet ederdi. Efendi Hazretleri bizde kaldığında bir ihtiyacı olursa diye gece uyumazdık. Mübarek teheccüde kalkmadan abdest suyunu ısıtıp hazır ederdik. Efendi Hazretleri, gece bizi öyle görünce gülümser ve hayır duada bulunurdu. Sabah da, Efendi Hazretleri’nin bizde olduğunu duyan gelir ve geceden uyumayıp yaptığımız hazırlıklarla sohbet tadında kahvaltı edilirdi. Hacı Valide bu güzel zamanları anlatırken, aslında tasavvufun iki önemli düsturuna da dikkatimizi çekmiş oluyor. Hizmet ve sohbet… İnsanlığa manen ve maddeten faydası olacak her alanda hizmetten kaçınmamak ve gönlümüzü iman ve muhabbetle dolduracak sohbetlerde bulunmaya dikkat etmek. Osman Hulûsi Efendi Hazretleri’nin dediği gibi:

– Oğul bizim yolumuz sohbet yoludur. Bir kimse kuşe-i vahdette yirmi yıl ibadet etse, sohbette öyle bir an gelir ki kuşe-i vahdette yirmi yılda alamadığını sohbette bir anda alır. Yani yirmi yıllık yolu bir anda kat eder. Onun için sohbetlere devam etmek şarttır. Sohbette iki gönül Allah için bir araya gelse, Cenab-ı Hakk’ın füyuzatı tecelli eder. O iki kişinin alışverişinden sohbette bulunan diğerleri de istifade ederler. Sohbetlerin devamında insan-ı kâmil olarak husule gelir.”

Sayfayı Paylaş