İLAÇLARI BUZDOLABINDA MI SAKLAMALI?

İlaçları saklarken doğru bilinen yaşamsal yanlışlara dikkat edin! İlaçların muhafaza koşullarına dikkat etmediğiniz takdirde olumsuz sonuçlarla karşılaşacağınızı biliyor musunuz? Doktorunuzun verdiği ilaçların muhafaza koşullarına dikkat göstermemeniz sizi büyük bir tehlikeyle karşı karşıya bırakabilir.

Ecz. Yeşim Baş, birçok kişinin ilaçları buzdolabının kapı rafında sakladığını ve bunun çok yanlış olduğunu vurguluyor. İlaçların kutularının üzerinde yazan muhafaza koşullarına uyulması gerektiğini, eğer buzdolabında saklamak gerekiyor ise, iç rafların tercih edilmesinin çok önemli olduğunu belirtiyor. Sulandırılarak hazırlanmış ilaçların ise kesinlikle 2 haftadan daha uzun süre saklanmaması ve kullanılmaması gerektiğini vurguluyor.

İlaçları muhafaza ettiğimiz yerlerin büyük önem taşıdığını belirten Yeşim Baş, ilaçlarınızı alırken eczacınızın verdiği bilgiyi dikkatle dinlemeniz ve anlaşılmayan bir nokta varsa tekrar tekrar sormanız gerektiğini vurguluyor. Ecz. Yeşim Baş, her ilacın kutusu üzerinde yazan saklanma koşullarına mutlaka uyulması gerektiğini söylüyor.

Çoğu İlaç Oda Isısında Saklanmalı

Ecz. Yeşim Baş, ilaçların muhafaza koşulları ile ilgili olarak şu bilgileri veriyor:

“İlaç, evde saklamanız için size verilmiş bir ürün değildir. İlaç tüketilmesi gereken bir üründür. Ancak en büyük yanlışımız, şikâyetimiz hafifleyince ilacı yarım bırakıp, kalanı günü gelir diye saklamamızdır. Evde sadece basit yaralanmalarda kullanabileceğimiz pansuman malzemesi, basit ağrı kesici ve ateş düşürücü, bir de kronik hastaların sürekli kullandıkları ilaçlar dışında ilaç olmamalıdır. Oysa evlerimizde çok miktarda ilaç bulundurup bir de bunların saklanma koşulunu öğrenmeye çabalıyoruz. Doktorun verdiği ilaçları doktorun söylediği süre ve miktarlarda kullanmalıyız. Ama yine de evimizde ilaç varsa öncelikle bütün ilaçları buzdolabına koymamalıyız. Her ilacın kutusu üzerinde saklama koşulu mutlaka yazar. Çoğu ilacın 250 C’nin altında, oda ısısında, ısı ve ışık kaynaklarından uzakta saklanması yeterlidir. Buzdolabında saklanması gereken ilaçlar ise buzdolabının kapağında değil iç raflarında saklanmalıdır. Çünkü buzdolabı kapağı buzdolabının iç ısısını aynen muhafaza edemez ve sık sık ısı değişikliği olur. Ayrıca, sulandırılarak hazırlanmış ilaçları kesinlikle 2 haftadan daha uzun süre saklamamalı ve kullanmamalıyız.”

Sayfayı Paylaş