AİLE İÇİN EV EKONOMİSİNİN ÖNEMİ

Ailede mutluluğu etkileyen ekonomik nedenler, maddî imkânlar evliliğin kurulması ve sürdürülmesinde gerekli ve önemlidir ama yeterli değildir. Öyle olsaydı bütün zenginlerin mutlu olması gerekirdi. Hâlbuki durum hiç de öyle değildir. Dinimizde, ailenin geçimi ve maddî gereksinimi günün şartlarına ve itidal ölçülerine göre kocaya aittir. Ama eldeki imkânı çar-çur etmeden iyi değerlendirmek; tutumlu olmak; kocanın ekonomik imkânlarını aşacak maddî taleplerde bulunmamak; gösterişe, lükse ve israfa dalmamak da kadına düşmektedir.

Bırakınız evlilik sonrasını daha sözde ve nişanda karşı tarafın maddî imkânlarını zorlayacak taleplerde bulunmak, dışa hava atmak ve caka satmak için gösteriş düşkünü olmak akılla, insafla, din ve vicdanla bağdaşacak bir tutum değildir. Başta böyle lüks ve ihtişama dalan genç evlilerin ömürlerinin çoğunun borç ve taksit ödemeyle geçtiği ve ihtiyaçlarının da bir türlü bitmediği görülmektedir. Buna karşın ailenin vasat harcamalarını bile karşılayacak çabayı göstermeyen, vaktini kahve köşelerinde veya aylak aylak gezerek geçirenlerin de aile sorumluluğunu yerine getirmediği için hem eşi ve çocukları, hem akraba çevresi, hem vicdanı, hem toplum, daha da önemlisi Allah tarafından ahirette hesaba çekileceği de unutulmamalıdır. Tabii bu konuda iş ve istihdam alanı açmada devletin, özel sektörün ve zenginlerimizin de sorumluluğu unutulmamalıdır.

Ev ekonomisinde tasarruf edebileceğiniz birçok nokta var. Görmek istemeniz yeterlidir ve bilinçli bireyler olarak ilk dikkat etmeniz gereken konudur. Evinizde iyi bir bütçeleme yapabilirseniz, hem daha mutlu bir yuvanız olacak hem de hayallerinizi birlikte gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşayacaksınız. Çalışmayan ev hanımları, eşine yardımcı olmak adına ev ekonomisini düzenleyebilir ve geleceklerini düşünerek tasarruf edip, yatırımlarla daha kaliteli bir yaşama kavuşmak için en iyi işi yapabilir.

Ev ekonomimiz için elimizden gelen her türlü tasarruf yöntemlerini kullanmamız gerekir. Elektrik, su, doğalgaz, telefon, yemek, kıyafet, lüks ve gösteriş düşkünlüğünden kaçınmak gerekir. Yemek pişirmenin geleneksel bir alışkanlık ve zevk olduğu düşünülse de son yıllarda çeşitli sebeplerden dolayı evde yemek yapmak yerini giderek sipariş vermeye bırakıyor. İnsanların evde yemek pişirmemesinin başlıca sebepleri zamansızlık ve artan masraflar olarak gösteriliyor. Çalışan insanlar için evde yemek pişirmek zaman harcamak olarak görülüyor. Yükselen fiyatlar ise yemek pişirmenin eskisi kadar hesaplı olmadığını düşündürtüyor. Ancak mutfakta zamandan ve paradan basit yöntemlerle tasarruf ederek evde kendi pişirdiğiniz yemenin tadını çıkarabilirsiniz.

Mutfakta zamansızlıktan ve bütçesizlikten şikâyet edenler için 6 önemli tavsiye;

– Fazla yemek pişirmeye gerek yok. İnsanlar sofralarının zengin görünmesi için yemek pişirmeye çok fazla vakit harcıyorlar ve bir vakit sonra buna da zaman ayıramamaya başlıyorlar. Hâlbuki çok fazla pişirmeden de insan yemeğini evde hazırlayabilir. Çorba, salata, zeytinyağlı veya et yemeği, salata, biraz pilav veya makarna yeterli bir öğün. Çeşit sayısını azaltıp gerektiği kadarını pişirme alışkanlığını edinerek evde yemek hazırlamayı daha keyifli hale getirebiliriz.

– Uzun süre dayanan yemekler de tercih edilebilir. Örneğin zeytinyağlılar bir hafta boyunca yenilebilir. Pazar gününüzün bir kısmını buna ayırabilirseniz, bir haftalık yemek pişirmek için ayırdığınız zamanı daha tasarruflu kullanabilirsiniz. Pazar gününüzün kısa bir kısmını buna ayırmak zor gelebilir belki ama unutmayın ki, yemek pişirmek hem çok keyifli bir hobidir, hem de doğru yapıldığında en önemli tasarruf kaleminiz olabilir.

– Kaliteli yemek, kaliteli hayat demektir. Kaliteli yemek de taze sebze ve ürün ile olur. Alışverişe çıkarken kilolarca ürün almak yerine, o öğün için ihtiyacınız olanı alın. Böylece hem daha iyi ve taze yemekler yapmakla kalmayacaksınız, evde bekledikçe kalitesini kaybeden ürünlerden de tasarruf etmiş olacaksınız. Türkiye insanı için adet ile meyve sebze alışverişi yapmak alışılmadık olabilir ama bu tutum hem yemek kalitenizi yükseltecektir, hem de bütçenize katkı sağlayacaktır.

– El blenderi kullanın. Blender mutfakta hem zamanınızı kurtaracak, hem de fazla ürünler ile yeni yemekler yapmanızı sağlayacak harika bir araç. 2 gün önce aldığınız ve tazeliğini kaybetmek üzere olan sebzeleri blender kullanarak enfes bir çorba malzemesine dönüştürebilirsiniz.

– Raf ömrü kısa ürünler tüketmek gerek. Bir ürünün raf ömrü ne kadar uzunsa, bu dayanıklılığa sahip olması için o kadar fazla katkı maddesine maruz kalmış demektir. Bunlar küçük şeyler gibi görünebilir ancak unutmayın ki yemek her gün tükettiğimiz ve vücudumuza aldığımız bir ihtiyaç. Bu tip maddelerin vücutta yıllarca birikmesi sağlığınızı adım adım bozacaktır.

– Kaliteli tencere kullanın. Tencereyi kaliteli yapan tek şey, malzemesinin yemek ile olan etkileşimi veya malzemesinin yemeğe karışması değildir. Kullanım süresi ve tasarrufa etkisi de önemlidir. Bu tip tencereler pahalı gelse de hem evladiyelik kullanım için üretilmişlerdir, hem de yemeğin daha çabuk ısınmasını sağlayarak enerji harcamasından tasarruf etmenizi sağlarlar. Kısa vadede daha çok harcar ama uzun vadede daha çok tasarruf edersiniz.

Sayfayı Paylaş