ŞİFA KAYNAĞI ZEYTİNYAĞI

Zeytin… Sahip olduğu besin değeri ile insan sağlığını koruyan bir mucize… Çok eski çağlardan bu yana tüketilen zeytin, zamanla önemini daha da arttırmış, sofralardaki daimi yerini alarak insan sağlığının önemli bir koruyucusu olmuştur. Besin değeri oldukça yüksek olan zeytin, aynı zamanda yağıyla da sağlığa olan katkısını arttırmaktadır. Sağlığa olumsuz hiçbir etkisi olmayan zeytinyağı, içerdiği antioksidanlar sayesinde kalp-damar hastalıkları ve kansere karşı da koruyucu bir etki gösterir. Özellikle günümüzde kalp ve damar şikâyetlerinin çoğalması, bu mucizevi besinin insan sağlığı açısından önemini daha da artırmaktadır. Allah, zeytinle ilgili olarak ayetlerde şöyle buyurmaktadır:
“Sizin için gökten su indiren O’dur; içecek ondan, ağaç ondandır (ki) hayvanlarınızı onda otlatmaktasınız. Onunla sizin için ekin, zeytin, hurmalıklar, üzümler ve meyvelerin her türlüsünden bitirir. Şüphesiz bunda, düşünebilen bir topluluk için ayetler vardır.”
Peygamberimiz (s.a.v.) de; “Zeytinyağı yiyin ve onunla yağlanın! Zeytinyağıyla tedavi olun! Çünkü o, bereketi bol ve mübarek bir ağacın meyvesinden çıkartılmaktadır.” buyurmuştur. Hadiste zeytinyağını sadece yememiz değil sürünmemiz de ayrıca tavsiye edilmiştir. Aradan 14 asır geçmesine ve kozmetik olarak bin bir türlü merhem, jel ve likit ortaya çıkmasına rağmen, zeytinyağı yine revaçtadır, üstelik değeri giderek daha da artmaktadır.
Son yıllarda yapılan araştırmalar, zeytinin yalnızca lezzetli bir gıda değil, bunun yanında yüksek kaloriye sahip önemli bir besin kaynağı olduğunu da ortaya koymuştur. Zeytinin yanı sıra, zeytinin yağı da, önemli bir besin kaynağıdır.
Kur’an’da, zeytin ağacının yağına şu ayetle dikkat çekilmiştir: “Allah, göklerin ve yerin nurudur. O’nun nurunun misali, içinde çerağ bulunan bir kandil gibidir; çerağ bir sırça içerisindedir; sırça, sanki incimsi bir yıldızdır ki, doğuya da batıya da ait olmayan kutlu bir zeytin ağacından yakılır; (bu öyle bir ağaç ki) neredeyse ateş ona dokunmasa da yağı ışık verir. (Bu) Nur üstüne nurdur. Allah, kimi dilerse onu Kendi nuruna yöneltip iletir. Allah, insanlar için örnekler verir. Allah, her şeyi bilendir.”
Yukarıdaki ayette, “mubareketin zeytunetin” ifadesiyle, zeytin “bereketli, kutlu, uğurlu, sayısız yarar sağlayan” anlamlarına gelen mübarek sıfatıyla nitelendirilmiştir. “Zeytuha” ifadesiyle bildirilen zeytinyağı, tüm katı yağların aksine, tüm uzmanlar tarafından başta kalp ve damar sağlığı için olmak üzere en çok tavsiye edilen yağ türü olarak bilinmektedir.
Zeytinin ve zeytinyağının sağlık açısından faydalarından bazılarını şöyle sıralayabiliriz: Zeytinin besleyici değeri yüksektir. Yüksek oranda protein, bitkisel yağ, A, C, E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, kükürt, klor ve magnezyum mineralleri içerir. Kalp ve damar sağlığını korur. Cildi yaşlanmanın etkilerinden korur, cilt hastalıklarının oluşumunu önler ve cildi güzelleştirir. Sağlıklı yağlar, skualen (insan cildinin başlıca bileşenlerinden), oleik acidas (kalp, damar ve cilt sağlığına faydalı bir doymamış iç yağdır), fenolik antioksidanlar ve vitaminler içerdiği için cilde, metabolizmaya çok faydalıdır. Zeytin ağacının yaprağı ve gövdesi de % 5 çay halinde idrar söktürücü, iştah açıcı ve ateş düşürücü özellik taşır. Zeytinin tansiyon düzenleyici ve şeker hastalığını azaltıcı etkisi vardır. Zeytinyağı; saç derisini besler, saç dökülmesinin ve kepeğin önüne geçer, saç derisindeki deformasyonları giderir ve yeni saç oluşumunu destekler. Zeytin ve zeytinyağı düzenli olarak tüketildiğinde sindirim ve bağışıklık sistemlerinin işlevlerini düzenler.
Kalp ve damar sağlığı üzerinde de birçok faydası olan zeytinyağı alternatif tıpta pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır.

Dipnot
1. 11/Nahl, 10-11.
2. 24/Nur Suresi, 35.

Sayfayı Paylaş