ALAADDİN-İ ATTAR HAZRETLERİ’NİN ÖĞÜTLERİ

240 Aile-2

Âlimleri ve velilerin kabirlerini ziyaret hakkında:

“Bir âlimi ve evliyayı ziyaret etmekten maksat, Allahu Teâlâ’ya yönelmektir. O büyüklerin ruh­ı şeriflerini tam bir yönelme ile ziyaret, Cenabı Hakk’ın rızasına kavuşmaya vesiledir. Nitekim görünüşte halka tevazu, hakikatte Hakk’a tevazudur. Çünkü insanlara Allahu Teâlâ’nın rızası için tevazu göstermek makbuldür, kıymetlidir.”

“Salih zatların kabirlerine yakın bulunmanın, iyi yönden çok tesiri vardır. Ancak onların ruhaniyetlerine yönelmek, kabirlerine yakın olmaktan daha iyidir. Zira iyi tesirin yakınlık, uzaklık ile bir bağlantısı yoktur. Her yer aynıdır. Nitekim bu mânada Rasûlullah Efendimiz (s.a.v.); “Her nerede bulunursanız, bana salavat okuyunuz.” buyurdu.

Allah adamları ile sohbet hakkında:

“Allahu Teâlâ’nın veli kulları ile sohbet etmek öbür âlemin işlerini yürütmeye yarayan aklı artırır.”

“Allahu Teâlâ’nın veli kullarını her gün, iki günde bir kere görmek bırakılmaması gereken sünnettir. Ama edeple, saygı ile…”

Gönülde Allahu Teâlâ’nın sevgisini bulundurmak hakkında:

“Bir kimse susup duruyorsa, onun bu hâli, şu üç şeyden boş olmamalıdır:

  1. Gönle kötü duyguların girmesini önlemek,
  2. Allahu Teâlâ’yı sessiz sessiz zikretmeyi, anmayı sağlamak,
  3. Kalp hallerini gözetmek.

“Gönle Allahu Teâlâ’nın düşüncesinden başkasını koymamaya çalışmak zordur. O gönle gelen şeyleri tamamen atıp uzaklaşmak ise mümkün değildir. Yirmi sene gönlüme bir şey koymamaya çalıştım. Sonra yine geldi. Geldi ama gönlümde yer bulamadı.”

“Amellerin en güzeli, gönülden geçenleri araştırmaktır. İyi mi geliyor, kötü mü geliyor bilmektir.”

Alâeddîn­i Attâr Hazretleri, vefatına yakın, talebelerine vasiyet ederek buyurdu ki:

“Birbirinize sığının! Her işte yolunuz, dinî ölçülere bağlılık olsun! Ölçüleri yerine getirmek azminden dönmeyiniz! Sohbet mühim sünnettir. Bu sünnete riayet edin, umumi ve hususi şekilde ona devam ediniz! Eğer bu yolda sebat ve istikâmet gösterirseniz, bir ânda büyük derecelere kavuşursunuz. Hâlinizin daima yükselişte olması lâzımdır.”

 

 

Sayfayı Paylaş