AİLE BİRLİĞİ İÇİN ALLAH’A ŞÜKRETMEK

242 Aile-8

Aile birliğinin önemi, değerler eğitiminde önemli bir konu olarak ele alınmalıdır. İnsanın tek başına huzurlu bir şekilde yaşayamayacağı gerçeği ailede, kurumlarda ve okullarda ele alınmalıdır. Güçlü toplumlar incelendiğinde bu güçlerini özellikle güçlü bir aile yapısından aldıkları görülür. Yüzyıllar boyunca Türk toplumu da güçlü aile yapısıyla ayakta kalmıştır.

Güçlü aile yapısı, toplum açısından önemli olduğu gibi bireyler için de önemlidir. Daha doğrusu, aile yapısı güçlü ise bireyler de manevi olarak daha güçlü olacaklar ve bu durum toplumu ve devleti de topyekûn olumlu etkileyecektir.

Günümüzde ailenin önemi gittikçe azalsa da güçlü bir aile yapısı halen en önemli ve güçlü bir mutluluk kaynağıdır. Huzur ailededir. Eşler arasındaki sevgi ve yakınlık, eşlere huzur verdiği gibi çocuklar için de huzur kaynağıdır. Aile üyeleri, aile birliği için Allah’a şükretmelidir. Çünkü aile üyelerine sevgi, güvenlik ve mutluluk sağlayan aile, çetin hayat şartlarına ve dış dünyanın acımasızlığına karşı mükemmel bir sığınaktır. Bu nedenle eşler ve aile üyeleri her zaman aileye önem vermelidir.

Çocuklar için aile olmazsa olmazlardandır. Çocuklar için ailenin alternatifi yoktur ve ailenin önemi bu anlamda tartışılamaz. Anne ve babalar (aile) sevgi ihtiyacını, duygusal ihtiyaçlarını, beslenme ve fizikî tüm ihtiyaçlarını giderirler. Aile, Allah’ın çocuklara (insanlara) verdiği büyük bir nimettir. Bu nimete karşı Allah’a şükredilmesi gerekir.

Aile mutluluk kaynağıdır. Çocuklar anne ve babayı mutlu eder. Anne ve babalar da çocukları mutlu eder. Hayatta hiçbir şey  anne ve babalarını çocuklar kadar mutlu edemez. Çocukları büyütmek, eğitmek, her gün yeni tecrübeler edinmek; onları sevmek ve onlar tarafından sevilmek…

Ailesi parçalanmış bir danışmanım, “Ailem olsun, başka hiçbir şeyim olmasın. Ben işten eve geldiğimde kapıyı çalayım. Kapıyı açmaya gelen çocuklarımın seslerini duyayım. Kapı açılırken eşim ve çocuklarım karşımda olsun ne kadar çok isterdim. Bazen düşünüyorum, ben kapıdan tam içeri girerken çocuklarım sevinçle boynuma sarılıyor, eşim ışıltılı gözlerle bana bakıyor, ne kadar çok istiyorum bunu, tarifini yapamam. Hatta eşimle tartışmayı bile özlemle hayal ediyorum. Meğer aile iyi bir dostlukmuş. En iyi arkadaş insanın eşiymiş. Ev içinde insanın bağlanacağı, her zaman güvenebileceği, sadece kendinin olduğunu bildiği birinin olmasının verdiği mutluluğun tarifini yapamam. Ben bu yüzden çevremdekilere ailelerini korumalarını hep tavsiye ediyorum. Düzenli bir ailesi, sıcak bir yuvası olanlar binlerce kez şükretmelidir ve ailesini korumalıdır. Arkadaşlarıma aileleriyle daha çok vakit geçirmelerini tavsiye ediyorum. En güzel saatler aile üyeleriyle geçer. Gün içindeki yorgunluğumuz aile üyeleriyle birlikte olunca hafifler. Aile üyelerinin bize duydukları güveni ve sevgiyi artıralım. Tüm dünyanın gözünde düşsek bile bizi seven bir ailemiz varsa, kazanmışız demektir.” demişti.

Ailenin önemini, aile birlikteliğini kaybetmiş olan insanlar çok daha iyi bilirler. Her insan bir aile içinde ya da kendi kuracağı bir ailede mutlu olmak ister. Huzurlu bir aile oluşturmak her insanın hedefidir. Peki, nedir mutluluk? Mutluluk, aldığımız ödüldür. Çabalarımız sonucunda aldığımız ödül… Aile birlikteliğimiz ve aile huzurumuz için gösterdiğimiz çabaların sonucunda aldığımız ödül, mutluluktur.

Mutluluk psikolojik, fizyolojik ve sosyolojik etkenlerden oluşan, karışık ve çözülmesi kolay olmayan bir duygudur. Mutlu olmak hem kolay hem de yerine göre zordur. Ama kesin olan şey, mutluluğun kendi kendine gelmeyeceği gerçeğidir. Hiçbir şey yapmadan oturmak mutluluk getirmez. Mutluluk çaba gerektirir.

Allah, insanlar için mutluluğun formülünü vermiş. Evlilik ve bunun sonucunda çocuklardan oluşan bir aile… Anne, baba ve çocukların bir arada olduğu; saygı, sevginin ve paylaşımın yaşandığı bir aile birlikteliği sonucunda mutluluk da gelir.

Unutmayalım! Huzurlu bir aileye sahip olmak Allah’a şükretmeyi gerektirir.

Sayfayı Paylaş