YANIKLAR

240 Aile-9

Yanıklar; ısı, güneş, elektrik ya da çeşitli kimyasallara maruz kalma sonucunda oluşan doku hasarlarıdır. Yanıklar dört derecedir: Birinci derece yanıklar küçük yanık tipidir, sadece cildin dış tabakasını etkiler. Kızarıklık ve ağrıya neden olabilir. İkinci derece yanıklar; cildin hem dış tabakasını, hem de ikinci deri tabakasını etkiler. Şişmeye, kırmızı, beyaz veya lekeli cilde neden olabilir. Kabarcıklar gelişebilir ve ağrı şiddetli olabilir. Derin ikinci derece yanıklar, yara izine neden olabilir. Üçüncü derece yanıklar; yanığın etkisinin cildi de aşarak yağ tabakasına ulaşmasıdır. Cilt kösele görüntüsüne bürünür. Üçüncü derece yanıklar, sinirleri yok ederek bölgede hissizliğe ya da uyuşmaya neden olabilir. Acil tıbbi müdahale gerektirir. Dördüncü derece yanıklar ise kemik ve eklemlere kadar işleyen yanıklardır. Acil tıbbi müdahale gerektirir.

Yanığa Ne İyi Gelir?

Birinci derece yanıklar ve ikinci derece yanıklar, çapları yaklaşık 6-7 cm’den küçük olduğu müddetçe evde tedavi edilebilir. Daha büyük çapta ve diğer büyük derecede yanıklar içinse kesinlikle bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Buzlu olmayan soğuk su: Yaklaşık 20 dakika boyunca yanık alanın üzerine serin su uygulamaktır. Daha sonra, yanmış bölgeyi yumuşak sabun ve su ile yıkayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken şey, suyun 0 dereceye yakınlıkta soğuk olmamasıdır. Serin su yeterlidir.

Serin kompresler: Yanık bölgesinin üzerine yerleştirilen serin bir kompres veya temiz ıslak bez, ağrıyı ve şişmeyi hafifletmeye yardımcı olur. Serin kompresleri 5-15 dakikalık aralıklarla uygulayabilirsiniz. Aşırı soğuk kompresleri kullanmaya çalışmayın çünkü bu yaklaşım, yanıkları daha fazla tahriş edebilir.

Antibiyotikli merhemler: Antibiyotikli merhemler ve kremler enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur. Yanıklarınıza antibiyotik içeren ve yanık için satılan özel bir merhem uygulayabilir ve steril, kalın olmayan bir bezle örtebilirsiniz. Steril gazlı bezler, bu amaç için oldukça uygun olan pansuman yardımcılarıdır.

Aloe vera: Aloe vera, genellikle “yanık bitkisi” olarak lanse edilir. Çalışmalar, aloe veranın birinci ila ikinci derece yanıkların iyileşmesinde etkili olduğuna dair kanıtlar göstermektedir. Aloe vera anti-enflamatuardır. Dolaşımı teşvik eder ve bakterilerin büyümesini engeller. Bir aloe vera bitkisinin yaprağından alınan saf jeli, doğrudan etkilenen bölgeye uygulayın.

Bal: Bal bir anti-enflamatuardır ve doğal olarak antibakteriyel ve antifungaldir. Bu nedenle, eski zamanlardan beri yara ve yanık tedavisinde kullanılmaktadır. Evinizde hiçbir merhem bulamadığınız takdirde, etkilenen bölgeye ince bir tabaka saf bal uygulayabilirsiniz.

Yanık oluştuktan birkaç saat sonra, cildinizde blister de denen içi su dolu kabarcıklar oluşabilir. Bunları kesinlikle patlatmayın ve onlara dokunmamaya çalışın. Bunları patlatmak enfeksiyona neden olabilir.

Yanığa iyi geldiği düşünülen ama aslında yanıkları tedavi etmek yerine durumlarını daha da kötüleştirebilecek ürünlerden uzak durmalısınız. Bunlar; tereyağı, yağlar (hindistancevizi yağı, zeytinyağı, yemeklik yağlar ve benzeri yağlar ile lavanta yağı), yumurta akı, diş macunu ve buzdur.

 

Sayfayı Paylaş